X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kopalniane El Dorado w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 15:00
W kamieniołomie nieopodal Tomaszowa Mazowieckiego odkryto jedno z najciekawszych na świecie stanowisk paleontologicznych z okresu górnej jury. Dowiemy się jak wyglądała Ziemia 148 milionów lat temu.
Audio
Kopalniane El Dorado w Polsce
Foto: Glow Images/East News

- To okno sprzed 148 milionów lat na świat późnej jury. Skarbnica wiedzy o życiu w tym okresie na Ziemi, a także środowisku. To ogromne bogactwo skamieniałości zarówno bezkręgowców, jak i kręgowców - opowiada dr Błażej Błażejowski z Instytutu Paleobiologii PAN.
O odkryciu w kamieniołomie wapieni "Owadów - Brzezinki" mówi się jak o swoistym El Dorado dla badaczy flory i fauny z czasów, gdy superkontynent zwany Pangeą rozpadał się na część północną: Laurazję oraz południową Gondwanę, po świecie biegały dinozaury (poza tymi, które latały bądź pływały), a na znacznej części terytorium dzisiejszej Polski rozpościerało się morze.
Wśród skamieniałości znalazły się skrzypłocze, krewetki, ryby, gady morskie, małże, amonity oraz ważki, żuki i latające gady - pterozaury. - Możemy to środowisko porównywać do księgi historii życia, te skamieniałości zapisane są w wapieniach - opowiada gość Jerzego Sosnowskiego. Stanowisko odkryte w Polsce jest na tyle bogate, że do jego badania trzeba było stworzyć międzynarodowy zespół. 250 lat temu podobnie było z bawarskim kamieniołomem Solnhofen.
Jak na podstawie skamieniałych odciśniętych w wapieniach śladów niegdysiejszych zwierząt możemy sobie wyobrażać tamtą przeszłość sprzed 148 milionów lat? Jakie organizmy, poza spopularyzowanym przez Spielberga Tyranozaurusem, przyciągają uwagę uczonych?, dowiesz się słuchając całej rozmowy z dr. Błażejem Błażejowskim z Instytutu Paleobiologii PAN  w audycji "Klub Trójki – 26 kwietnia 2012".

Czytaj także

Odkrycie roku: Polacy znaleźli odcisk stopy dinozaura

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 14:28
W Muzeum Ziemi w Warszawie natrafiono na skamieniałość dinozaura protoceratopsa z odciśniętym obok w skale śladem jego stopy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świerszcz sprzed 165 mln lat znów zaśpiewa

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2012 14:18
Pieśń miłosna jurajskiego świerszcza może zabrzmieć na nowo po 165 mln lat. A wszystko za sprawą mikroskopowej analizy jego skrzydełek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dinozaury wyginęły, bo składały jaja

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 05:00
Jajorodność okazała się dużą słabością dinozaurów. Gdyby młode rodziły się, a nie wykluwały z jaj, wzrosłaby szansa dinozaurów na przetrwanie - uważają naukowcy.
rozwiń zwiń