X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Miłość pomiędzy potomkami sprawców i ofiar

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 11:08
Uwe von Seltmann (autor książki "Gabi i Uwe”): Pokolenie ofiar nie ponosi żadnej winy i nie musi mieć jej poczucia, ale ma odpowiedzialność, która oznacza, że przyznajemy się do tego co było, mówimy o tym.
Audio
Gabriela i Uwe von Seltmann
Gabriela i Uwe von SeltmannFoto: fragment okładki książki "Gabi i Uwe"

Bohaterowie książki Uwe von Seltmanna, a mianowicie sam autor oraz jego żona, Gabriela, musieli skonfrontować się z trudną rodzinną przeszłością. Ona jest bowiem Polką, której dziadek, aresztowany przez hitlerowców, zmarł w transporcie z Majdanka do Auschwitz. On jest natomiast wnukiem esesmana, który działał w czasie okupacji na terenie Lublina i Krakowa.
– To jest bardzo osobista książka, istnieje niebezpieczeństwo, jak zareagują na nią czytelnicy – mówił autor "Gabi i Uwe”. Gość Trójki podkreślał, że uważa osobistą opowieść za najważniejsze narzędzie przekazywania historii, ponieważ w ten sposób historia otrzymuje twarz. – W tej książce jest to twarz naszych dziadków. Historia staje się jeszcze bardziej osobista, bo i mnie, i Gabi bardzo dotyczy. To już nie są anonimowe postacie, cyfry. Czytelnicy mogą się odnaleźć w nas – mówił Uwe von Seltmann.
Gość Jerzego Sosnowskiego podkreślał podczas rozmowy, że nie ma innych czasów, które byłyby tak dobrze zbadane, jak czasy nazistowskich Niemiec i nie ma takiego kraju, który by tak zajął się swoją przeszłością, jak Niemcy. – Ale wiele z tych działań zatrzymało się na płaszczyźnie oficjalnej i naukowej, a nie przeszło do rodzin. My chcemy dotykać tej osobistej płaszczyzny – zaznaczył Uwe von Seltmann. Książka jego autorstwa ma właśnie umożliwić pojednanie na takiej płaszczyźnie.
Goście "Klubu Trójki” opowiadali o stawianiu czoła trudnej rodzinnej przeszłości. Gabriela von Seltmann wspominała, jak pełna obaw, przyjechała do swojej mamy, by powiedzieć jej, że zakochała się w Niemcu, który ma dziadka esesmana. – Moja mama powiedziała wtedy: wiesz co, twój dziadek mówił świetnie po niemiecku, studiował w Szwajcarii, myślę, że na pewno by nic nie miał przeciw temu, żebyś miała męża Niemca, jeżeli jest dobrym człowiekiem – wspominała.
Na "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku o godz. 21.05.