X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Obnażanie bez robienia widza w trąbę

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 17:00
- W mockumentach prawda i fikcja się przeplata, one podważają niepodważalną konstrukcję rzeczywistości, zaskakują humorem w obnażaniu kompleksów narodowych, natury polityki i showbiznesu - wyjaśniają twórcy niezwykłej sekcji tegorocznych Nowych Horyzontów.
Audio
Obnażanie bez robienia widza w trąbę
Foto: Fot.: Kadr z filmu "Człowiek pogryzł psa”

Wydarzeniem 12. edycji festiwalu T-Mobile Nowe Hotyzonty będzie pierwszy w Polsce przegląd mockumentów, czyli filmów wykorzystujących konwencję dokumentu do stworzenia własnej, nieistniejącej rzeczywistości.
W programie znajdą się m.in. belgijski "Człowiek ugryzł psa" (1992) Rémy’ego Belveaux i André Bonzela, podważający etyczne założenia kina dokumentalnego, nagrodzone Oscarem "Gry wojenne" (1966) Petera Watkinsa, czy "The Falls" Petera Greenaway'a.

- Z konwencji mockumentu korzysta zarówno kino rozrywkowe ("Borat"), jak i horrory ("Blair Witch Project"). Odmian jest wiele i podczas festiwalu postaramy się je wszystkie pokazać, w przeglądzie znajdą się filmy, które powstały od lat 60. po rok 2011 - powiedział krytyk filmowy Jan Topolski w "Klubie Trójki".

Mockumenty okazały się doskonałym narzędziem wyśmiewania, obnażania i wykpiwania showbiznesu. Na TNH zobaczymy m.in. "Oto Spinal Tap" (1984) Roba Reinera o fikcyjnym zespole metalowym i jego dramatycznym upadku. To film niezbyt znany w Polsce, w Stanach Zjednoczonych pozycja kultowa. Doczekał się nawet sequela z trasy nieistniejącego przecież zespołu. - Grymasy muzyków, rola producenta i promocji w konstruowaniu całego wizerunku zespołu, przez karykaturalne chwyty zostają bardzo mocno wyeksponowane i obnażone - wyjaśnił filmoznawca Grzegorz Kurek.

Jak zatem odróżnić mockument od fałszerstwa?
- Tu w grę wchodzą intencje i etyka twórców. Im przyświecają konkretne cele, którymi są: pokazanie sztuczności konwencji, kompleksów narodowych, natury polityki i showbiznesu, a nie chodzi o zrobienie widzów w trąbę. Byłbym daleki od myślenia, że to tylko cyniczny żart - wyjasnił Topolski.

Goście "Klubu Trójki" wymienili także wiele polskich filmów, które są mockumentami. Czy w przypadku mockumentów obowiązuje etyka dokumentalisty? Dlaczego kadry czarno-białe wydają się bardziej wiarygodne?

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

Czytaj także

T-Mobile Nowe Horyzonty 2012: wielkie święto ambitnego kina po raz dwunasty!

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 19:47
W drugiej połowie lipca Wrocław znów stanie się polską stolicą kina. Zjadą się tam tysięce miłośników dzieł niezależnych, nie tylko po to, by oglądać filmy, ale także, by zajrzeć do Arsenału, zwiedzić specjalnie przygotowane wystawy i… zobaczyć "Listę Przebojów Trójki" na żywo!
rozwiń zwiń