Axer był blisko

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 17:40
- Uważał, że wielka inscenizacja nic, a w każdym razie niewiele, mówi o człowieku. Axer do człowieka docierał poprzez dialog, bliskość, intymność intelektualną - o wielkim polskim reżyserze teatralnym mówi Krzysztof Mieszkowski, redaktor "Notatnika Teatralnego".
Audio
Erwin Axer
Erwin AxerFoto: fot. PAP/Leszek Szymański

- To jest niewiarygodne i zastanawiam się dlaczego nikt nie podjął próby napisania książki o Axerze, jednym z największych polskich reżyserów powojennych i najwybitniejszym dyrektorze teatrów w Polsce - zastanawia się Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu i redaktor "Notatnika Teatralnego".

Legendarny reżyser teatralny i pisarz, twórca Teatr Współczesnego w Warszawie, autor słynnych "Ćwiczeń pamięci" podkreślał, że w teatrze liczą się dla niego aktor i tekst. Główny nurt w jego myśleniu o teatrze stanowiła literatura dramatyczna, a mając za sobą przeżycia II wojny światowej  wierzył w sens uprawiania sztuki i głęboki humanizm. - Axer miał świadomość, że teatru nie robi sam reżyser, był przekonany, że teatr to zespół. Szukał też porozumienia z publicznością,a odwołując się do tradycji potrafił jednocześnie odkrywać to, co nowe - dodaje gość Barbary Marcinik.

Humanizm Axera i intensywne skupienie się na człowieku widać także w jego działalności publicystycznej, literackiej. - Erwin nie pisał szybko, ale gdy to robił tekst był dla niego najważniejszy, chciał, by odbijał się w nim cały świat. Uważał, że o pamięć trzeba dbać i pisząc wydobywał poszczególne sceny, ludzi. Może najwspanialsze są jego portrety aktorskie - podkreśla Marek Zagańczyk, pisarzem i redaktorem "Zeszytów Literackich" .

 

O współpracy Axera z Mrożkiem, największych przedstawieniach, podejściu do publiczności i tym, czy traktował teatr serio można dowiedzieć się więcej słuchając całego "Klubu Trójki". W audycji zabrzmiał także głos samego Erwina Axera z archiwów Polskiego Radia.

Erwin Axer zmarł w wieku 95 lat 5 sierpnia 2012 roku. Reżyser teatralny, eseista i pedagog, spocznie 16 sierpnia na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

Czytaj także

Nie żyje reżyser teatralny Erwin Axer. Miał 95 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 08:10
Nie żyje Erwin Axer. Wybitny reżyser teatralny zmarł w niedzielę w Warszawie w wieku 95 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będzie mi brakowało jego szacunku dla dramaturgii"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2012 12:42
Aktorka Maja Komorowska przekonywała, że nigdy nie zapomni Erwina Axera. - Będzie mi brakowało jego niezwykłego umysłu, jego wielkiej indywidualności reżyserskiej, która zaznaczyła się w teatrze polskim i europejskim – dodała.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy datę i miejsce pogrzebu Erwina Axera

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2012 13:45
Zmarły 5 sierpnia reżyser teatralny, eseista i pedagog, spocznie na warszawskich Powązkach Wojskowych.
rozwiń zwiń