X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dwie tożsamości Prusa i "Lalka" z patchworku

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2012 20:00
- Prus jako teoretyk, był beznadziejny, ale jednocześnie miał instynktowną samoświadomość autorską, która kazała mu twierdzić, że powieść jest jak las, który trzeba przejść, by zrozumieć, co które drzewo znaczy - mówi prof. Marian Płachecki.
Audio
Beata Tyszkiewicz w roli Izabeli Łęckiej - kadr z filmu Lalka (1968) w reżyserii Wojciecha Hasa
Beata Tyszkiewicz w roli Izabeli Łęckiej - kadr z filmu "Lalka" (1968) w reżyserii Wojciecha Hasa Foto: fot. Wikimedia Commons/skan z miesięcznika "Ty i Ja", styczeń 1968/domena publ.

- Częstym zarzutem stawianym Prusowi jest brak spójności faktów przedstawionych w "Lalce". Ale pazur felietonów widoczny w budowaniu postaci i dynamice akcji sprawia, że dziś wciąż zastanawiamy się nad możliwą interpretacją takich znaków jak na przykład nieobecność matek w powieści. Wątków jest mnóstwo, ale tylko najwięksi mogą pozwolić sobie na to, by z takiego patchworku szyć całość - przyznała pisarka i warszawska przewodniczka miejska Sylwia Chutnik.

Zdaniem historyka literatury, prof. Mariana Płacheckiego "Lalkę" można czytać jak felieton, ale jednocześnie jest to powieść głęboko zaszyfrowana.

"Gdy [jej mąż] umarł, pani Meliton, odprowadziwszy go na cmentarz i przekonawszy się, że jest niezawodnie zakopany, wzięła na opiekę psa" - tak ironicznych i zaskakujących zdań w "Lalce" jest wiele. - Jesteśmy w środowisku bardzo skłóceni nt. Prusa i jego powieści. Notatki Prusa o kompozycji są straszne, aż trudno uwierzyć, jak ktoś tak sztywny, kto liczy przymiotniki, zabrania sobie epitetów, jak on w ogóle mógł tak pisać. To są dwie różne tożsamości - podkreślił.

W tym roku minęło 100 lat od śmierci autora "Lalki". W Instytucie Badań Literackich PAN odbyła się z tej okazji konferencja Powieściopisarze o "Lalce", podczas której ludzie pióra opowiadali o swojej fascynacji tym utworem. Do takiej postawy przyznaje się autor kryminałów i filolog klasyczny Marek Krajewski. - Jestem fanatycznym czytelnikiem i miłośnikiem "Lalki". Odnoszę wrażenie, że myślę czasem frazami zaczerpniętymi z powieści Prusa, także w mojej twórczości - powiedział w Trójce.

 

Ile wersji biografii Wokulskiego zamieszczonych jest w powieści? Jakie znaczenie ma fakt, że powieść publikowana była w odcinkach? Wysłuchaj całej fascynującej dyskusji w "Klubie Trójki".

Zobacz więcej na temat: Bolesław Prus

Czytaj także

Senat uczcił 100. rocznicę śmierci Bolesława Prusa

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 16:57
Uchwałę oddającą hołd jednemu z najważniejszych XIX-wiecznych pisarzy polskich - Bolesławowi Prusowi - przyjął jednogłośnie dziś Senat. W ten sposób senatorowie uczcili przypadającą 19 maja setną rocznicę śmierci twórcy m.in. "Faraona" i "Lalki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sto lat Bolesława Prusa - warszawiaka z wyboru

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2012 08:13
Bolesław Prus jest patronem Warszawskiej Nocy Muzeów. W setną rocznicę śmierci polskiego powieściopisarza, publicysty i miłośnika Warszawy zostaną zainaugurowane obchody jego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lalka" i "Zgon w Pałacu Biskupa" już za nami

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2012 13:03
W Sopocie rozpoczęła się prezentacja słuchowisk Polskiego Radia i spektakli Telewizji Polskiej w ramach festiwalu Dwa Teatry.
rozwiń zwiń