Polska mogła wygrać II wojnę światową? W sojuszu z Hitlerem przeciwko Sowietom...

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 22:00
Autor książki "Pakt Ribbentrop-Beck, czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Radziecki" przekonywał w "Klubie Trójki”, że przystąpienie do wojny z Niemcami, w sojuszu z Francją i Wielka Brytanią, było katastrofalnym błędem.
Audio
Polska mogła wygrać II wojnę światową? W sojuszu z Hitlerem przeciwko Sowietom...
Foto: Fot.: Fragment okładki książki "Pakt Ribbentrop-Beck czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Sowiecki"

W opinii Piotra Zychowicza należało przyjąć ofertę Hitlera i uderzyć z nim na ZSRS. Następnie zaś odwrócić sojusze i przyłączyć się do koalicji antyhitlerowskiej. Jego zdaniem ta decyzja oszczędziłaby nam straszliwych ofiar, które ponieśliśmy w czasie II wojny światowej. Zychowicz przekonuje, że problemem polskiej dyplomacji były poglądy jej szefa, Józefa Becka, który nie wierzył w możliwość sojuszu Sowietów z Niemcami. Gość "Klubu Trójki" wytłumaczył też, że polskie siły zbrojne były przygotowywane i kształtowane po to, by obronić granice wschodnie kraju. Jego zdaniem lepiej poradziłyby sobie z Sowietami niż z Niemcami.

Zdaniem Zychowicza zwycięstwo Niemiec, w sojuszu z Polską i innymi krajami, nad Związkiem Sowieckim nie zakończyłoby II wojny światowej. Adolf Hitler planował przejście przez Kaukaz na Bliski Wschód i zainicjowanie antybrytyjskiego powstania Arabów. Marzył też o uderzeniu na Indie.

Czytaj więcej w serwisie specjalnym II wojna światowa >>>
Według gością Trójki można założyć, że na okupowanych terenach przywódca III Rzeszy prowadziłby "fatalną, rasistowską, ludobójczą politykę”. Z tego powodu narastałby sowiecki ruch partyzancki. W tym samym czasie walka z Anglosasami angażowałaby coraz większą liczbę dywizji niemieckich. W tej sytuacji wejście USA do wojny oznaczałoby przegraną Hitlera.
- I tak spełniłby się najwspanialszy dla nas scenariusz (…) Najpierw Niemcy pobiłyby Związek Sowiecki, a potem same przegrałyby na froncie zachodnim (…) Jedynym sposobem na zwycięskie wyjście Polski z II wojny światowej była likwidacja obu naszych tradycyjnych przeciwników - przekonywał gość "Klubu Trójki". Dodał, że wszyscy niemieccy sojusznicy stawali się nimi z musu, a pod koniec wojny robili wszystko, by się z  tego sojuszu "wyplątać”. Nasz rząd też poszedłby tym tropem i w odpowiednim momencie zerwał z Hitlerem.
Piotr Zychowicz podkreślił, że Polska przed wybuchem II wojny światowej znalazła się w sytuacji tragicznej i dobrego wyboru nie było. W jego opinii Józef Bek dokonał wyboru najgorszego z możliwych, co spowodowało realizację fatalnego dla nas scenariusza: sojuszu Niemiec ze Związkiem Sowieckim.
Drugi gość "Klubu Trójki”, historyk dr Tymoteusz Pawłowski powiedział, że wybór, którego Polska dokonała w 1939 roku, mógł przynieść dużo lepsze rezultaty; przyznał jednak, że nasz kraj znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. W jego opinii możliwy był scenariusz, w którym Adolf Hitler nie wywołałby wojny, gdyż nie zgodziliby się na to niektórzy wpływowi politycy niemieccy.
Dr Pawłowski tłumaczył, że z drugiej strony wojna mogła się zakończyć dla naszego kraju dużo gorzej: wejście Armii Czerwonej do Polski oznaczałoby zsowietyzowanie Rzeczpospolitej. Jego zdaniem taka sytuacja byłaby najtragiczniejsza.

Autora książki "Pakt Ribbentrop-Beck, czyli jak Polacy mogli u boku III Rzeszy pokonać Związek Radziecki” ripostuje, że, owszem, mielibyśmy PRL już w roku 1939, jednak oszczędzono by naszemu krajowi okupacji niemieckiej.
Audycję prowadził Dariusz Bugalski.

Czytaj także

Zamach na Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 00:00
Gdy bomba wybuchła, zamachowca nie było już w budynku, wyszedł pod pretekstem wykonania pilnego telefonu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powstanie jak kobieta broniąca się przed gwałtem"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 14:43
Prof. Andrzej Nowak przekonywał w rozmowie z "Rzeczpospolitą”, że zanim potępi się Powstanie Warszawskie, należy zadać sobie pytanie o to, kto jest odpowiedzialny za zniszczenie miasta i wymordowanie jego mieszkańców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykanie przekażą wszystkie dokumenty o Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 17:33
We wrześniu zostaną opublikowane wszystkie amerykańskie dokumenty dotyczące zbrodni katyńskiej - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"By zachować niepodległość, Polska musi się zbroić"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 13:43
Ekspansywna Rosja i coraz silniejsze Niemcy to zagrożenie dla Polski - pisze słynny amerykański politolog George Friedman, założyciel ośrodka wywiadowczego Stratfor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W wieku 101 lat zmarł były minister obrony ZSRS

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 15:04
Zmarły w Moskwie Siergiej Sokołow, były minister obrony i marszałek Związku Sowieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostaszków: wmurowano kamień węgielny pod kaplicę

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 07:13
Uroczystość przy klasztorze w Ostaszkowie zakończyła pierwszy dzień obchodów upamiętniających polskich funkcjonariuszy zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
rozwiń zwiń