Bezcenna pocztówka od Lennona

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 11:56
- Otworzyłem skrzynkę i pocztówka wypadła na chodnik. Pamiętam pierwszą myśl: "dobrze, że pan listonosz nie jest fanem Beatlesów" - opowiada Piotr Metz.
Audio

Dziennikarz we wstępie do książki "John Lennon. Listy" ujawnił, że jest posiadaczem zaadresowanej do siebie widokówki wysłanej przez muzyka.

- Tego typu pamiątki po Lennonie osiągają na aukcjach zawrotne ceny, ale to jest więcej niż zwykły autograf, to pocztówka, która przyszła pocztą, z datownikiem, z rysunkiem, z dedykacją dla mnie. Ma więc wartość ponadmaterialną - podkreśla Piotr Metz, ekspert i entuzjasta Beatlesów w jednej osobie. A taką pocztówkę w czasach przedinternetowych wcale łatwo zdobyć nie było. - Zdobyłem adres pocztowy biura Lennona w Nowym Jorku. Postanowiłem mu w przebiegły sposób ułatwić zadanie: zaadresowałem do siebie pocztówkę, zdobyłem trzy amerykańskie znaczki pocztowe - wspomina Piotr Metz.

Czy autor "Imagine" był tylko "idiotą, który miał szczęście" (jak dość obcesowo, choć serdecznie, twierdziła jego ciotka), czy wielkim artystą? Przygotować tom listów kogoś, kto sam deklarował, że listy pisze rzadko i niechętnie – to niełatwe zadanie. Ale Hunter Davies ułożył z nielicznych listów Johna Lennona (a też z jego odręcznych notatek i kilku artykułów) fascynującą opowieść o muzyku. Książka "John Lennon. Listy" wyszła właśnie po polsku, z reprodukcjami rękopisów – co ważne, bo ich istotnym składnikiem były rysunki – i licznymi fotografiami najbardziej twórczego (być może) z Beatlesów, zmarłego tragicznie w grudniu 1980 roku.

Dziennikarz muzyczny Trójki przyznaje, że listy pokazują bardziej prywatne i intymne oblicze autora wielu przebojów niż to, co znamy do tej pory. Piotr Metz w rozmowie z Jerzym Sosnowskim podkreśla, że Lennon przez list czy pocztówkę rozumiał więcej niż zwykłe „wakacyjne pozdrowienia”.

- To było zawsze takie mini dzieło sztuki: mistrzostwo skrótu myślowego, zabawy słowem, zawsze ilustrowane i te listy się w większości dopisują znakomicie do jego dwóch książek, gdzie opublikował opowiadania i wierszyki właśnie z takimi ilustracjami, jest tam jeszcze coś nienamierzanego - oddech epoki - wylicza Piotr Metz zalety materiału źródłowego, jak w postaci zbioru listów i notatek został opublikowany dokładnie w 72. rocznicę urodzin muzyka. - Ta książka ma klasę! Davis spróbował zrobić książkę dla ludzi, którzy niekoniecznie są pasjonatami, encyklopedystami, archiwistami Beatlesów i to mu się udało - podkreśla Piotr Metz.

Więcej o fenomenie beatlemanii, przyczynach zaprzestania koncertów, o przejściu z "Love me do" i "She loves you" do płyty "Abbey Road", która zdefiniowała rock 'n' rolla  oraz związku Johna Lennona z Yoko Ono dowiesz się słuchając całej rozmowy w "Klubie Trójki".

Zapraszamy do posłuchania, co o listach Lennona sądzi trójkowy dziennikarz:

Czytaj także

John, byłeś naprawdę dobry!

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 12:21
- Nie mówiłam mu tego, gdy żył – mówi o Johnie Lennonie specjalnie dla Trójki Yoko Ono.
rozwiń zwiń

Czytaj także

5 kul, które skończyło pewną epokę

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 02:50
30 lat temu został zamordowany John Lennon. 8 grudnia fani na całym świecie w szczególny sposób wspominają jego muzykę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tymański: Harrison pisywał lepsze piosenki od Lennona i McCartneya

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2011 17:00
29 listopada mija 10. rocznica śmierci gitarzysty The Beatles. Największy polski fan Czwórki z Liverpoolu wyrusza z tej okazji w specjalną trasę koncertową. Kilka piosenek Geoorge'a Harrisona Tymon Tymański zagrał już w studiu Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W Nowym Jorku czuję się bezpiecznie"

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2011 14:00
Takie słowa John Lennon wypowiedział 6 grudnia 1980 roku. Dwa dni później został zamordowany przed wejściem do swojego nowojorskiego domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prywatne listy Johna Lennona opublikowane

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 18:56
Korespondencja z rodziną i przyjaciółmi Johna Lennona, eks-Beatlesa, jednej z najbardziej wpływowych osobistości popkultury XX wieku trafi do księgarń 9 października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"John Lennon. Listy" - premiera pod patronatem Trójki

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 08:40
Życie legendarnego muzyka i kompozytora opowiedziane w jego listach, po raz pierwszy zebranych w jednej książce. Międzynarodowa i polska premiera książki – 9 października 2012 roku – przypada na dzień urodzin Johna Lennona.
rozwiń zwiń