Jak być kochanymi, czyli 30 lat "Zeszytów Literackich" (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2012 14:39
- W "Zeszytach" jest gdzieś u źródeł to niezniszczalne przekonanie, że słowo ma jakąś wartość. I w tym czasie, w którym literatura staje się coraz słabiej słyszalna, coraz mniej znaczy, należy jej udzielać wsparcia - mówi prof. Bronisław Maj, współgospodarz jubileuszowego wieczoru w Trójce.
Audio
Bronisław Maj, Wojciech Karpiński, Barbara Toruńczyk i Barbara Marcinik
Bronisław Maj, Wojciech Karpiński, Barbara Toruńczyk i Barbara MarcinikFoto: Wojciech Dorosz/ Polskie RadioPrzedstawianie sylwetek najwybitniejszych twórców XX wieku stało się specjalnością "Zeszytów Literackich". W tym roku kwartalnik obchodzi XXX-lecie istnienia. - 30 lat minęło od pierwszego numeru "Zeszytów Literackich", a teraz wyszedł już 120. numer kwartalnika - podkreśla prof. Bronisław Maj, który był współgospodarzem wieczoru.

Kwartalnik "Zeszyty Literackie" powstał w 1982 roku w Paryżu. Pierwszy numer został zamknięty  jesienią '82 i ukazał się w grudniu - z datą "zima 83", tak więc "ZL" mogą obchodzić swoje 30-lecie jeszcze w nowym roku, a tymczasem, dzięki inicjatywie redakcji "ZL", przed miesiącem spotkaliśmy się w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. A. Osieckiej z redaktor i założycielką pisma - z Barbarą Toruńczyk oraz z towarzyszącym periodykowi od początku – eseistą mieszkającym w Paryżu – Wojciechem Karpińskim

Nasz wieczór miał charakter wspomnieniowy. Założyliśmy bowiem, że Państwo słuchający nas przez radio mogą okoliczności powstania "Zeszytów Literackich" nie znać, że mogą być np. rówieśnikami pisma, że może to wydanie "Klubu Trójki" sprawić dołączenie do grona stałych czytelników kolejnych numerów tych, których zachęci opowieść o jego historii, o jego współpracownikach i autorach.

Ponieważ jesienią ukazały się dwie książki - Barbary Toruńczyk "Żywe Cienie" i Wojciech Karpińskiego "Twarze" - i one znalazły się wśród tematów naszej rozmowy. Obie nawiązują do historii "Zeszytów". Jej bohaterami są ludzie z kręgu "ZL". - To zbiory znakomitych esejów. Książki są sylwetkami wielkich wspaniałych ludzi związanych także z "Zeszytami", opowiadają o historii, niekiedy paranoicznych przygodach polskiej inteligencji i polskich artystów - opowiada prof. Bronisław Maj.

My, przywołaliśmy autorów pisma, sięgając po archiwa. I tak, usłyszą Państwo wiersze: Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta oraz tłumaczenia Stanisława Barańczaka. Te ostatnie wykonał Stanisław Soyka. Usłyszymy też głos Marka Zagańczyka, który dołączył do zespołu "ZL", kiedy pismo zaczęto wydawać w Polsce (1990; siedziba Redakcji w Warszawie – od 1992)

FUNDACJI ZESZYTÓW LITERACKICH DZIĘKUJEMY ZA POMOC W REALIZACJI JUBILEUSZOWEGO SPOTKANIA W STUDIU TRÓJKI.

Spotkanie odbyło się 7 listopada (środa) o godz. 19.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej i zostało zarejestrowane. Emisja na antenie Trójki 5 grudnia o godz. 21.05.

Zapraszamy:

Barbara Marcinik oraz Wojciech Dorosz – wydawca.

Kwartalnik Zeszyty Literackie" powstał w Paryżu w roku 1982, numer 1 ukazał się w styczniu 1983, w Polsce publikowany od roku 1990, siedziba redakcji mieści się w Warszawie od roku 1992. Od 1 kwietnia 2005 wydawcą kwartalnika "Zeszyty Literackie" jest Fundacja Zeszytów Literackich, która publikuje też książki. 

Czytaj także

Dźwiękowy portret Julii Hartwig

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2012 12:00
Jedna z najbardziej uznanych polskich poetek współczesnych jest skarbnicą opowieści. Skończyła 90 lat. Oprócz wierszy pisze dzienniki, opisuje swoje podróże, zajmuje się tłumaczeniem ukochanego Guillaume'a Apollinaire'a.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie jesteśmy w próżni

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 11:40
- Barbarze Toruńczyk udało się stworzyć miejsce, w którym każdy z autorów miał swoją wyspę i to jest wyjątkowe - o historii i teraźniejszości "Zeszytów Literackich" opowiadał w Trójce Marek Zagańczyk, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika.
rozwiń zwiń