X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bruno Schulz wciąż ma potencjał

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2012 22:00
- Mówienie o Schulzu to odkrywanie bardzo bogatego źródła szalenie różnych powodów do fascynacji - podkreślają goście "Klubu Trójki” wprost z Festiwalu im. Brunona Schulza.
Audio
Tablica pamiątkowa umieszczona na domu pisarza przy ul. Bednarskiej (w czasach Schulza ul. Floriańska) w Drohobyczu
Tablica pamiątkowa umieszczona na domu pisarza przy ul. Bednarskiej (w czasach Schulza ul. Floriańska) w DrohobyczuFoto: wikipedia/e-paprykarz

- 70. rocznica śmierci Brunona Schulza wydawała nam sie na tyle ważna, aby zrobić wokół tego pisarza jakieś wydarzenie - mówi gość "Klubu Trójki" Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki.

Według dyrektora Gaudena, Schulz jest jednym z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, a wciąż nie jest doceniany i nie ma właściwej rangi zarówno w Polsce jak i na świecie.

Uczestnicy Festiwalu im. Brunona Schulza podczas paneli dyskusyjnych we Wrocławiu wymieniali spostrzeżenia dotyczące twórczości pisarza. Przez to, że na początku wojny jako Żyd został on zamordowany przez hitlerowców, jego twórczości nadano polityczny kontekst.

- Schulz pisząc nie wiedział o tym, że zginie w takich okolicznościach - wyjaśnia prof. Jerzy Jarzębski. Według profesora nie można zatem rozważać twórczości pisarza pod tym kątem.

- Literatura Schulza paradoksalnie jest optymistyczna - podkreśla prof. Jarzębski. - Pisarz proponuje wizję świata w którym po każdej tragedii przychodzi odrodzenie - dodaje.

Zdaniem uczestników Festiwalu wiedza o Schulzu nie ma charakteru kumulatywnego. Nie jest tak, że wszystkie nowe referaty dotyczące pisarza powstają z pamięcią absolutną o tym co napisano wcześniej.

- To może być dobre, dlatego, że  przez to zapominanie uzyskujemy potencję nowego spojrzenia – zauważa prof. Jarzębski.

Roku Schulza, co prawda, nie obchodzimy, natomiast listopad został ogłoszony przez Senat Miesiącem Brunona Schulza. W tym roku mija 120. rocznica urodzin i 70. rocznica śmierci autora "Sklepów Cynamonowych". Pisarz zginął 19 listopada 1942 roku.

Trójka patronuje Festiwalowi im. Brunona Schulza, który trwa od 14 do 18 listopada we Wrocławiu. Sesja naukowa, lekcje dla licealistów, wystawy, dyskusje, koncerty, pokaz filmu odbywają się w wielu miejscach: na Uniwersytecie, w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej, w Mediatece, w Kinie Helios Nowe Horyzonty, na Rynku, w księgarni Tajne Komplety, w Synagodze pod Białym Bocianem i w Mleczarni przy ul. Włodkowica.

Audycję przygotowała Barbara Marcinik, a współgospodarzem był dyrektor programowy Festiwalu Marcin Baran.

ah

Czytaj także

Marlon Brando tylko dla dorosłych

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2012 16:00
Nostalgiczna farsa, z elementami romansu i kryminału, w gwiazdorskiej obsadzie. Tej premiery na Scenie Teatralnej Trójki nie można przegapić!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal im. Brunona Schulza w roku szczególnym

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 13:44
120 lat temu urodził się, a 70 lat temu zginął Bruno Schulz. Rok 2012 jest więc szczególny. Festiwal, który rozpocznie się we Wrocławiu 14 listopada, ma być formą uczczenia pamięci wybitnego pisarza i przypomnieniem jego dzieła.
rozwiń zwiń