W każdym z nas mieszka paranoik

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W każdym z nas mieszka paranoik
Foto: Fot.: Glow Images

– Przez naturę zostaliśmy zaprogramowani dość prymitywnie – mówi Jacek Santorski, psycholog biznesu i wyjaśnia, dlaczego łatwo nami manipulować.

Posłuchaj

"Klub Trójki" 14.01.2013
+
Dodaj do playlisty
+

Gość "Klubu Trójki” zdradza, że prawdopodobnie u każdego z nas pojawi się reakcja atawistyczna na widok  obcego, na przykład osoby o innym kolorze skóry. – Całe człowieczeństwo polega na tym, żeby nasza kultura była silniejsza niż natura. Potrzebny jest niesłychany wysiłek samoświadomości i pewna pokora, żeby sobie powiedzieć, że i we mnie  ten paranoik, dzielący ludzi na swoich i obcych, mieszka – mówi.
Jacek Santorski podkreśla, że łatwiej manipuluje się ludźmi działającymi w tłumie, który posługuje się jakąś wspólną narracją, symbolami.  – Bo wtedy nasz mózg przechodzi na poziom podkorowych mechanizmów, które są zaprogramowywane na odróżnianie swojego i obcego i mówienia: "swój – dobry”, "obcy – zły” – wyjaśnia psycholog biznesu.
Posłuchaj innych rozmów w "Klubie Trójki" >>>
Rozmówca Dariusza Bugalskiego tłumaczy, że na nasze oceny i decyzje wpływają dwa systemy. Pierwszy, pierwotny, uwarunkowany ewolucyjnie opiera się na intuicji i wytwarza "myślowe drogi na skróty", heurystyki. Drugi zaś reguluje procesy powolnego myślenia analitycznego. Często to właśnie ten pierwszy "wygrywa", bo jest szybszy, co może prowadzić do poważnych błędów w ocenach i podejmowaniu decyzji.
Na czym polega siła intuicji? Jakie są jej słabości? Jak można ją wspomóc racjonalnym osądem? Zapraszamy do wysłuchania całego "Klubu Trójki”.
Audycji można słuchać od poniedziałku do czwartku po godz. 21.00. Zapraszamy.



Polecane