X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powstanie styczniowe - decyzja pozornie szaleńcza

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2013 11:08
- Polacy sądzili, że czynem zbrojnym przyspieszą reformy. Przecież nikt nie jest samobójcą, nie powstaje po to, by sytuację pogorszyć. Żyła też wtedy nadzieja na wojnę antyrosyjską - przypomina historyk dr Janusz Osica.
Audio
Artur Grottger, Bitwa, grafika z cyklu Polonia, 1863
Artur Grottger, Bitwa, grafika z cyklu Polonia, 1863Foto: Wikipedia/Public Domain

- Idea powstania rodziła się już kilka lat wcześniej w okresie realnej liberalizacji. Nadzieje społeczne obudziły się w wymiarze, w jakim Rosjanie nie chcieli i nie mogli ich spełnić - o początkach zrywu mówi historyk dr Janusz Osica. W Królestwie Polskim odbywały się więc demonstracje, a poza jego granicami przygotowywano kadry. Ze strony rosyjskiej rosły represje. - Tu pojawia się postać Aleksandra Wielopolskiego, który próbował dogadywać się z Rosjanami. Uważał, że Polaków trzeba przede wszystkim trzymać twardo, reformy im proponować, a nie negocjować - dodaje historyk w "Klubie Trójki". Jak jednak podkreślają goście Dariusza Bugalskiego, taka polityka nie mogła się powieść, cokolwiek by uzyskał dla Polaków, Rosjanie mogli w każdej chwili odwołać, zerwać.

Filozof i historyk religii prof. Zbigniew Mikołejko podkreśla, że mówiąc o powstaniu styczniowym trzeba po jednej stronie postawić rzeczy pozytywne, po drugiej trudne. - Tym, co pracowało na przyszłość Polski, była sprawa chłopska. A druga ważna sprawa to, niezależnie od przelanej krwi, to siła tkwiąca w pamięci historycznej: wzorce heroizmu, odpowiedzialności, które pracowały w kolejnych pokoleniach - podkreślił. Jego zdaniem siła duchowa wynikająca z powstania styczniowego sprawiła, że udało się spożytkować tę klęskę i popowstaniowe represje na rzecz budowania twardej, mocnej tożsamości narodowej.

Na czym polega fenomen powstania styczniowego, jak sprawa polska zachwiała sceną Europy i jak historia XIX wieku przeniosła się na polskie doświadczenia w wieku XX? Posłuchaj całej, niezwykle ciekawej, dyskusji! Audycję przygotował Dariusz Bugalski.

Powstanie styczniowe wybuchło w 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 w byłym Wielkim Księstwie Litewskim. Ogólnopolskie obchody 150. rocznicy Powstania Styczniowego zainaugurował 16 stycznia 2013 prezydent Bronisław Komorowski.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

Czytaj także

Romuald Traugutt, czyli dyktator z misją

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2018 06:09
– Łączył ogromną religijność z poświęceniem dla ojczyzny. Taki obraz przywódcy powstania styczniowego przekazywali wszyscy jego współpracownicy – mówił historyk, prof. Andrzej Szwarc. 155 lat temu Romuald Traugutt objął urząd dyktatora Powstania Styczniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed branką poszli do kościołów, potem zniknęli

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 08:32
Warszawska młodzież spodziewała się przymusowego wcielenia do armii rosyjskiej, w przeddzień wybuchu powstania styczniowego. - 14 stycznia 1863 r. gremialnie odwiedzali kościoły, po czym nastąpił exodus – opowiada Andrzej Sowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komorowski: historię mamy jedną, przeszłość mamy wspólną

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 11:54
Prezydent Bronisław Komorowski zainaugurował obchody 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki sens ma czczenie klęsk narodowych?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 19:01
Między innymi na to pytanie odpowiadali goście "Pulsu Trójki" w 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.
rozwiń zwiń