"Kardynał Wyszyński na miejscu Józefa Glempa zachowałby się dokładnie tak samo"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 23:00
– Jestem absolutnie przekonany, że gdyby nie postawa kardynała Józefa Glempa po wprowadzeniu stanu wojennego, to doszłoby do znacznie szerszego rozlewu krwi – przekonywał Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny KAI w "Klubie Trójki”.
Audio
Ks. Józef Glemp odbiera święcenia biskupie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego (L)
Ks. Józef Glemp odbiera święcenia biskupie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego (L)Foto: PAP/Andrzej Kossobudzki Orłowski

W środę, 23 stycznia, zmarł kardynał Józef Glemp, w latach 1981 - 2009 Prymas Polski. Godność arcybiskupa metropolity warszawskiego i gnieźnieńskiego (z którymi wiązał się tytuł Prymasa) Józef Glemp otrzymał po śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego – i prawdopodobnie na jego wyraźne życzenie.
Jak się wkrótce okazało, przyszło Mu przewodzić polskiemu Kościołowi katolickiemu w okresie historycznych wyzwań, z czego pierwszym było, zaledwie po 5 miesiącach po objęciu funkcji Prymasa, wprowadzenie stanu wojennego.
Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej, podkreślał, że była to sytuacja nadzwyczaj trudna, do której chyba nikt nie był przygotowany. Józef Glemp, wbrew oczekiwaniem środowisk opozycyjnych, przyjął linię umiarkowaną wobec komunistycznej władzy. 
Posłuchaj innych rozmów w "Klubie Trójki" >>>
Rozmówca Jerzego Sosnowskiego przypomniał wieczorne  kazanie Prymasa z 13 grudnia 1981 roku. – Kiedy to dosłownie błagał Polaków, aby się nawzajem nie zabijali. To był dramatyczny apel głowy Kościoła, oceniany bardzo różnie, nawet część duchowieństwa uważała, że Prymas  powinien potępić stan  wojenny w brutalny, ostry sposób – mówił gość "Klubu Trójki”. 
Józef Glemp w Radiach Wolności - posłuchaj
Redaktor naczelny KAI wyraził przekonanie, że kardynał Stefan Wyszyński, gdyby był na miejscu Józefa Glempa, to zachowałby się dokładnie tak samo. –  Jestem absolutnie przekonany, że gdyby nie taka postawa kardynała Józefa Glempa, to doszłoby do znacznie szerszego rozlewu krwi – stwierdził.
Kardynał Józef Glemp w Polskim Radiu
Dr Paweł Borecki, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego,  podkreślał, że Józefowi Glempowi od władzy komunistycznej udało się uzyskać, jeżeli chodzi o status prawny Kościoła, bardzo wiele. Jako przykład gość Trójki podał "ustawy majowe” z 17 maja 1989 roku, przede wszystkim najważniejszą dla Kościoła ustawę o stosunku państwa do Kościoła katolickiego.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21.00. Zapraszamy.

Czytaj także

Nie żyje kardynał Glemp. "Zostawił po sobie pustkę"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 08:53
- Są postacie mocno krytykowane za życia i potem weryfikuje je historia. Taką postacią był właśnie kardynał Józef Glemp - powiedziała w "Komentatorach" Zofia Wojtkowska z "Wprost".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogrzeb kardynała Glempa w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 12:12
Kardynał Józef Glemp zostanie pochowany w archikatedrze świętego Jana w Warszawie. Poinformował o tym metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nasze życiorysy są podobne". Wałęsa o kard. Glempie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 10:38
- Był uczestnikiem wielu wielkich zdarzeń. Jego mądre decyzje upoważniają nas do mówienia, że Józef Glemp był wielkim prymasem, jak na te czasy - wspomina kardynała Józefa Glempa, były prezydent Lech Wałęsa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Józef Glemp rozumiał ducha naszych czasów"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 11:23
- To ostatni z prymasów, który z racji swojego urzędu dysponował ogromną siłą oddziaływania. Józef Glemp rozumiał, że ta pozycja w naturalny sposób zostanie osłabiona – mówił w Dwójce Marek Zając z "Tygodnika Powszechnego".
rozwiń zwiń