X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mroczna północ, szwedzkie kryminały. "Prawda od razu nie może wyjść na jaw"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 08:00
- Do mojego znajomego, medyka sądowego, często zwracam się z pytaniem, jak zaaranżować morderstwo tak, by wyglądało na wypadek, a prawda wyszła na jaw dopiero przy drugiej sekcji zwłok - opowiada szwedzka pisarka Åsa Larsson.
Audio
Uliczka w Mariefred
Uliczka w MariefredFoto: Fot.: Michał Nogaś

Jest jedną z najpopularniejszych szwedzkich pisarek. Książki Åsy Larsson zdobywają nagrody i sprzedają się w setkach tysięcy egzemplarzy. Nazwano ją nawet "królową współczesnego kryminału”. Larsson krzywi się trochę, gdy słyszy ten tytuł. Ale bez wątpienia czuje się uprzywilejowana. - To dlatego, że żyję z tego, co robię. Utrzymuję się z pisania. Jestem kobietą po rozwodzie, mam dwójkę dzieci. Stać mnie na dom, mogę wyjechać na wakacje - mówi w wywiadzie, którego udzieliła Michałowi Nogasiowi.
Mieszka w Mariefred, małym miasteczku w południowo-wschodniej Szwecji. Przeprowadziła się tam zaledwie przed kilku laty, dzieciństwo spędziła bowiem na dalekiej i surowej północy - w Kirunie, mieście kopalń, założonym na początku XX wieku. Tam też rozgrywa się akcja kolejnych jej powieści, w tym ostatniej (właśnie się ukazała) "W ofierze Molochowi".

Åsa
Åsa Larsson, fot.: Michał Nogaś

Bohaterkami książek Larsson są dwie silne kobiety: prokuratorka Rebeka Martinsson oraz policjantka Anne-Maria Mella. Wspólnie prowadzą śledztwa, docierają do świadków, szukają odpowiedzi na najtrudniejsze pytania. Odkrywają także zapomniane, zawstydzające karty szwedzkiej historii, jak choćby cichą kolaborację rządu z III Rzeszą (gdy oficjalnie głoszono, że państwo jest neutralne), czy wyzysk niewykształconych robotników w zakładanych przed ponad wiekiem na północy kraju kopalniach rud żelaza.
Posłuchaj innych rozmów w "Klubie Trójki" >>>
Zagłębianie się w te historie wymaga od Larsson przeglądania setek stron starych dokumentów.- Napisanie niespełna stronicy wymaga czasem wielkiego nakładu pracy. Uważam, że jeśli pisarz nie ma dość siły, by wyjść poza własne doświadczenie życiowe, jego książki są niezbyt ciekawe - Larsson opowiada dalej o tym, jakie wnioski wyniosła z pierwszych przeczytanych historii kryminalnych. - Czytałam serię kryminałów. Pod koniec główny bohater, policjant, kupił sobie domek letniskowy w archipelagu sztokholmskim i zainstalował w nim piec kaflowy. Uświadomiłam sobie, że autor opisuje swoje ekstrawaganckie doświadczenia życiowe, gdyż policjanta żonatego z pielęgniarką nigdy nie byłoby stać na tak cholernie drogą przyjemność. Nie można być zbyt leniwym, gdy się pisze książki - mówi.
Larsson nie pisze zwykłych powieści kryminalnych, a raczej ciekawie skonstruowane i dobrze napisane powieści społeczne. Wielokrotnie przełamuje tabu, nie boi się wydobywać na światło dzienne niewygodnych faktów.
Pisarka była gościem "Klubu Trójki”. W programie pojawił się zapis rozmowy przeprowadzonej w jej domu w Mariefred w połowie stycznia.
Audycji można słuchać od poniedziałku do czwartku po godz. 21.00. Zapraszamy.

 

Zestawy książek Åsy Larsson otrzymują:

Marek Rączkiewicz z Wrocławia, Katarzyna Szary z Tarnowa i Jakub Gałęski z Bielska-Białej

Gratulujemy!