"To nie koniec świata. Kościół nie papieżem stoi"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 10:00
- Decyzja Benedykta XVI zaskoczyła mnie, nic nie wskazywało, że papież zdecyduje się na ten krok, choć w wywiadzie-rzece z Peterem Seewaldem nie wykluczał takiej decyzji - przypominał w poniedziałkowym "Klubie Trójki" Dariusz Bruncz - redaktor naczelny serwisu Ekumenizm.pl.
Audio
Benedykt XVI
Benedykt XVIFoto: PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Jak dodał Kościół nawet Katolicki, nie papieżem stoi. Gość Dariusza Bugalskiego podkreślił, że będąc luteraninem ceni Benedykta XVI jako teologa i duszpasterza, papieża inspirującego twórczy dialog.

Zupełnie inaczej do pontyfikatu papieża odniósł się teolog dr hab. Tadeusz Bartoś. W jego ocenie Joseph Ratzinger przed 1968 rokiem był postępowym teologiem, później jednak przeszedł na pozycje bardzo konserwatywne, idące bez mała wbrew postanowieniom Soboru Watykańskiego II w którym uczestniczył. - Jego drogi z soborem się rozeszły - ocenia były dominikanin, podkreślając, że papież jest człowiekiem, który przez kilkadziesiąt lat jako szef Kongregacji Nauki Wiary zwalczał wolność badań teologicznych, a jako papież wręczał nominacje biskupie jedynie duchownym ślepo lojalnym.

Dariusz Bruncz zwracał jednak uwagę, że Ratzinger był jedną z osób, która inicjowała dialog ekumeniczny w Niemczech na różnych poziomach. - Benedykt XVI nie jest idealny, ale trzeba dostrzec obiektywnie co robił, nigdy nie przyłożył ręki, albo odwrócić bieg historii - podkreśla redaktor naczelny serwisu Ekumenizm.pl. W jego ocenie przywrócenie liturgii trydenckiej, to nie wielka zmiana, a jedynie pójście o krok dalej niż poszedł Jan Paweł II, który umożliwił sprawowanie liturgii w rycie trydenckim, pod warunkiem zgody biskupa lokalnego. Tadeusz Bartoś zwraca jednak uwagę, że padające w rycie trydenckim, czyli przedsoborowym stwierdzenie o "przewrotnych Żydach" wywołało burzliwe protesty w środowiskach żydowskim, co nie sprzyjaja dialogowi.

Papież Benedykt XVI po niespełna 8-letnim pontyfikacie poinformował: "W pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża".

Do wysłuchania rozmowy zaprasza Dariusz Bugalski.

''

Czytaj także

Papież Benedykt XVI zakończy pontyfikat 28 lutego

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 12:19
Benedykt XVI powiedział, że długo medytował nad decyzją. - Czuję ciężar odpowiedzialności i zamierzam ustąpić dla dobra kościoła - powiedział.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa o abdykacji Benedykta XVI

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 09:00
O szoku, jaki wywołała decyzja Benedykta XVI i jej następstwach porozmawiamy w "Zapraszamy do Trójki" z zagranicznymi korespondentami Polskiego Radia: Markiem Lehnertem z Rzymu, Wojciechem Szymańskim z Berlina i Maciejem Jastrzębskim z Moskwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Benedykt XVI rezygnuje z urzędu

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 12:19
Benedykt XVI powiedział, że długo medytował nad decyzją. - Czuję ciężar odpowiedzialności i zamierzam ustąpić dla dobra Kościoła. Koniec pontyfikatu wyznaczył na 28 lutego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Georg Ratzinger: bratu ciąży podeszły wiek

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 13:00
Brat papieża Benedykta XVI, Georg Ratzinger, wymienił nadszarpnięte zdrowie młodszego brata jako przyczynę jego rezygnacji z urzędu.
rozwiń zwiń