Polska literatura pod ścianą

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska literatura pod ścianą
Foto: Glow Images/East News

- Wydaje się, że cały rynek literacki jest wykreowany przez instytucje, terminy, rynek grantów. To budyneczek, który pęka, więc już od pewnego czasu twórcy mają poczucie, że coś w polskiej kulturze musi się wydarzyć - przewiduje Darek Foks, pisarz, redaktor "Twórczości".

Posłuchaj

Polska literatura pod ścianą - "Klub Trójki" 19.02.2013
+
Dodaj do playlisty
+

Nakładem wydawnictwa Ha!art ukazała się książka Foksa "Kebab Meister", której dłuższą wersję już wkrótce będzie można słuchać w paśmie wieczornym "Powieści w Trójce". Publikacja stała się okazją do dyskusji o stanie polskiej kultury i obecnych w niej sposobach opowiadania. - Nasza literatura i w poezji, i w prozie, chyba dochodzi do ściany. Jesteśmy w bardzo ciekawym momencie, wydaje mi się, że wkrótce coś się w naszej literaturze wydarzy i będzie to część większego mechanizmu - podkreśla tajemniczo Darek Foks w rozmowie z Barbarą Marcinik.

/

Z taką opinią zgadza się krytyk i dramaturg Igor Stokfiszewski, który dodaje, że kultura w Polsce może się wkrótce "rozpaść". - Z drugiej zaś strony kultura staje się uniwersalnym kodem promocji, na co przykładem są wydarzenia podczas polskiej prezydencji w UE. Pojawia się więc pytanie do czego kultura służy, jak nią kierować i co jest jej horyzontem, bo czasami horyzontem będzie zysk - podkreślił w "Klubie Tójki".

Z jego perspektywy trudno wskazać dominującą tendencję w dzisiejszej polskiej prozie, ale z pewnością bardzo poszerzyła się definicja tego, co nazywamy pisarstwem.

- I właśnie mój tekst jest śladem tego momentu. Jakiejś walki, zmagania się z tym, co się dookoła dzieje i zmęczenia tym, co się dzieje. Dla mnie to tekst graniczny, po którym musi powstać coś innego - podkreśla Foks.

W wersji radiowej "Kebab Meistra" pojawią sie fragmenty, które powstawały jako różne początki i zakończenia "papierowego" tekstu. Struktura jest jednocześnie uporządkowana, i nieuporządkowana. Połączenie słów "kebab" i "meister" dobrze określa zawartość. - Dialogi stanowią rozmowy scenarzysty z aktorką, którą przygotowuję się do podobnego wydarzenia w rzeczywistości. Ponadto lubię mieć w książce wątek miłosny i lubię bawić się naszym wyobrażeniem o związkach między kobietą a mężczyzną. Ten układ jest zupełnie wywrócony do góry nogami - zdradza.

Więcej szczegółów o dźwiękowej wersji "Kebab Meister" już wkrótce na antenie i stronie internetowej Trójki.

Na czym polega zjawisko gettoizacji kultury? Czym jest popkultura i jakie ma problemy? Czy kultura powinna być wolna czy determinowana przez różne kwestie natury finansowej? Czy instytucje kultury powinny być natury publicznej czy prywatnej? Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji!

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.

Polecane