Surwiwalowa szkoła życia

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 11:49
- Surwiwal to piękne doświadczenie świata bez cywilizacji, bycie z przyrodą, bycie tu i teraz, doświadczenie trudu, wysiłku i sprawdzenia się - mówi w "Klubie Trójki" Agnieszka Skorupa.
Audio
  • "Klub Trójki": eksperyment "Od zmierzchu do świtu", czyli surwiwal
Ognisko płonie, ale trzeba cały czas o nie dbać. Jest przyjemnie - mówią Paweł Drozd i  Krzysztof Kwiatkowski
Ognisko płonie, ale trzeba cały czas o nie dbać. Jest przyjemnie - mówią Paweł Drozd i Krzysztof KwiatkowskiFoto: Trójka

Pretekstem do rozmowy o surwiwalu był eksperyment "Od zmierzchu do świtu”, na który zdecydowali się dziennikarz Trójki, Paweł Drozd i Krzysztof Kwiatkowski, instruktor surwiwalu, którzy spróbują spędzić w lesie zimową noc.

Co by było gdybyśmy… zabłądzili w lesie i musieli w nim przetrwać noc zimą? Jak to? Mielibyśmy przecież telefon komórkowy! A gdybyśmy go nie mieli? Nie, to przecież niemożliwe! Żyjemy zamknięci w kokonie cywilizacji. Czy jesteśmy w stanie bez niego przetrwać?
Odpowiedzią na to cywilizacyjne spętanie oraz na, związaną z tym bezradność wyuczoną, jest surwiwal. Ma on wiele postaci, ma swoją filozofię. Obok wiedzy i umiejętności przetrwania w niesprzyjających warunkach stanowi również propozycję edukacyjną, wychowawczą, terapeutyczną.

Jak przetrwać zimą w lesie "od zmierzchu do świtu"? - radzi w Trójce dr Stanisław Kędzia, wieloletni instruktor surwiwalu, geograf PAN.
- Surwiwal można nazwać przetrwaniem w warunkach ekstremalnych przy minimalnej ilości sprzętu lub jego całkowitego braku. W surwiwalu najważniejszym narzędziem jest nasz rozum. Kreatywne myślenie pozwala, nawet gdy nie mamy narzędzi, pozyskać to, co nam niezbędne, z natury - opowiada dr Stanisław Kędzia, geograf z PAN, instruktor surwiwalu z wieloletnim doświadczeniem.

Agnieszka Skorupa z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalizuje się w psychologii przetrwania i zachowaniu człowieka w sytuacjach ekstremalnych), która od 10 lat pracuje z młodzieżą na obozach przetrwania, przekonuje, że do surwiwalu nadaje się każdy, kto chce się szkolić.

Zobacz jak sobie radzą Paweł Drozd i Krzysztof Kwiatkowski!

- Surwiwal to możliwość konfrontacji siebie z samym sobą i siebie z grupą w różnych sytuacjach - mówi gość Dariusza Bugalskiego i przywołuje amerykańskie badania, które pokazują, że o tym, kto w sytuacji ekstremalnej przetrwa, a kto nie, decyduje zasada 10:80:10.- Około 10 proc. z osób przetrwa, bo ma naturalne zdolności, 80 proc. to ludzie, którzy idą ślepo jak na co dzień, mają zawężone pole uwagi, a 10 proc. działa wbrew sobie – wbrew logice, wbrew wszelkim zasadom - opowiada psycholog. Dr Stanisław Kędzia wyjaśnia, że kluczem jest rozum, wola przetrwania.

- Kroniki TOPR-owskie, GOPR-owskie dostarczają wielu przykładów, kiedy turyści, którzy zaginęli, byli pierwszy raz w górach, popełnili bardzo wiele błędów, powinni zginąć, ale mieli tak silną motywację, wolę przetrwania, że mimo licznych błędów, mimo że byli narażeni na bardzo ekstremalne warunki, potrafili przeżyć - mówi - Chodzi o zasoby psychiczne. To często są ludzie, którzy mieli dla kogo żyć, umieli opanować emocje, skupić się na "tu i teraz", pomyśleć zadaniowo - dopowiada Agnieszka Skorupa.
Audycję przygotował i prowadził Dariusz Bugalski

Czytaj także

Ekstremalny eksperyment poniżej zera na antenie Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 13:11
Paweł Drozd, dziennikarz Trójki oraz Krzysztof Kwiatkowski, instruktor surwiwalu, bez specjalnego sprzętu i ubrań spędzili noc ze środy na czwartek w lesie. Zapraszamy do wysłuchania relacji!
rozwiń zwiń