X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Surwiwalowa szkoła życia

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 11:49
- Surwiwal to piękne doświadczenie świata bez cywilizacji, bycie z przyrodą, bycie tu i teraz, doświadczenie trudu, wysiłku i sprawdzenia się - mówi w "Klubie Trójki" Agnieszka Skorupa.
Audio
  • "Klub Trójki": eksperyment "Od zmierzchu do świtu", czyli surwiwal
Ognisko płonie, ale trzeba cały czas o nie dbać. Jest przyjemnie - mówią Paweł Drozd i  Krzysztof Kwiatkowski
Ognisko płonie, ale trzeba cały czas o nie dbać. Jest przyjemnie - mówią Paweł Drozd i Krzysztof KwiatkowskiFoto: Trójka

Pretekstem do rozmowy o surwiwalu był eksperyment "Od zmierzchu do świtu”, na który zdecydowali się dziennikarz Trójki, Paweł Drozd i Krzysztof Kwiatkowski, instruktor surwiwalu, którzy spróbują spędzić w lesie zimową noc.

Co by było gdybyśmy… zabłądzili w lesie i musieli w nim przetrwać noc zimą? Jak to? Mielibyśmy przecież telefon komórkowy! A gdybyśmy go nie mieli? Nie, to przecież niemożliwe! Żyjemy zamknięci w kokonie cywilizacji. Czy jesteśmy w stanie bez niego przetrwać?
Odpowiedzią na to cywilizacyjne spętanie oraz na, związaną z tym bezradność wyuczoną, jest surwiwal. Ma on wiele postaci, ma swoją filozofię. Obok wiedzy i umiejętności przetrwania w niesprzyjających warunkach stanowi również propozycję edukacyjną, wychowawczą, terapeutyczną.

Jak przetrwać zimą w lesie "od zmierzchu do świtu"? - radzi w Trójce dr Stanisław Kędzia, wieloletni instruktor surwiwalu, geograf PAN.
- Surwiwal można nazwać przetrwaniem w warunkach ekstremalnych przy minimalnej ilości sprzętu lub jego całkowitego braku. W surwiwalu najważniejszym narzędziem jest nasz rozum. Kreatywne myślenie pozwala, nawet gdy nie mamy narzędzi, pozyskać to, co nam niezbędne, z natury - opowiada dr Stanisław Kędzia, geograf z PAN, instruktor surwiwalu z wieloletnim doświadczeniem.

Agnieszka Skorupa z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalizuje się w psychologii przetrwania i zachowaniu człowieka w sytuacjach ekstremalnych), która od 10 lat pracuje z młodzieżą na obozach przetrwania, przekonuje, że do surwiwalu nadaje się każdy, kto chce się szkolić.

Zobacz jak sobie radzą Paweł Drozd i Krzysztof Kwiatkowski!

- Surwiwal to możliwość konfrontacji siebie z samym sobą i siebie z grupą w różnych sytuacjach - mówi gość Dariusza Bugalskiego i przywołuje amerykańskie badania, które pokazują, że o tym, kto w sytuacji ekstremalnej przetrwa, a kto nie, decyduje zasada 10:80:10.- Około 10 proc. z osób przetrwa, bo ma naturalne zdolności, 80 proc. to ludzie, którzy idą ślepo jak na co dzień, mają zawężone pole uwagi, a 10 proc. działa wbrew sobie – wbrew logice, wbrew wszelkim zasadom - opowiada psycholog. Dr Stanisław Kędzia wyjaśnia, że kluczem jest rozum, wola przetrwania.

- Kroniki TOPR-owskie, GOPR-owskie dostarczają wielu przykładów, kiedy turyści, którzy zaginęli, byli pierwszy raz w górach, popełnili bardzo wiele błędów, powinni zginąć, ale mieli tak silną motywację, wolę przetrwania, że mimo licznych błędów, mimo że byli narażeni na bardzo ekstremalne warunki, potrafili przeżyć - mówi - Chodzi o zasoby psychiczne. To często są ludzie, którzy mieli dla kogo żyć, umieli opanować emocje, skupić się na "tu i teraz", pomyśleć zadaniowo - dopowiada Agnieszka Skorupa.
Audycję przygotował i prowadził Dariusz Bugalski

Czytaj także

Ekstremalny eksperyment poniżej zera na antenie Trójki!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2013 13:11
Paweł Drozd, dziennikarz Trójki oraz Krzysztof Kwiatkowski, instruktor surwiwalu, bez specjalnego sprzętu i ubrań spędzili noc ze środy na czwartek w lesie. Zapraszamy do wysłuchania relacji!
rozwiń zwiń