X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co się dzieje z dziećmi z ADHD? Dorastają i wciąż walczą

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 11:20
- Dorosła osoba z ADHD siada do pracy i postanawia na sekundę spojrzeć, co się dzieje na Facebooku. Mija pięć godzin, a hamulec się nie włącza - mówi dr Artur Kołakowski, psychiatra.
Audio
  • Co się dzieje z dziećmi z ADHD? Dorastają i wciąż walczą (Klub Trójki)
Co się dzieje z dziećmi z ADHD? Dorastają i wciąż walczą
Foto: Glow Images

Temat ADHD u dzieci jest szeroko dyskutowany w szkołach, przedszkolach i mediach. Można nawet mieć wrażenie, że na to zaburzenie panuje swoista moda. Każde sprawiające trudności wychowawcze dziecko nazywa się mianem "nadpobudliwego”. Powszechnie przyjmuje się, że  zaburzenie to występuje tylko u dzieci i nastolatków. Tak jednak nie jest. Dorośli też cierpią na tę przypadłość.
Chore na ADHD dzieci są niegrzeczne i przeszkadzają na lekcjach w szkole. Trudno im usiedzieć w ławkach, są rozkojarzone, nie potrafią się skupić. ADHD u dorosłych wciąż otacza chmura niewiedzy, a przecież uczniowie z ADHD nagle nie znikają za murami szkoły.
- W dorosłym życiu "szkolne” objawy ADHD w pewnym sensie się rozpływają – mówi dr Artur Kołakowski, psychiatra. - Ale dorosły z ADHD ma dużo mniejszą szansę na skończenie studiów, a dużo większą szansę na różnego rodzaju powikłania. Może mieć depresję ablo stany lękowe - dodaje gość "Klubu Trójki".
- Dorośli pacjenci, którzy do nas trafiają, mają takie problemy, że przez kilka lat wcale nie płacą rachunków, albo regulują je w kratkę, ponieważ nie radzą sobie z planowaniem, z zadaniami które trzeba wykonywać monotonnie - opisuje doktor Kołakowski. - ADHD daje jednak korzyść, a mianowicie chorzy są osobami, które lepiej sobie radzą w sytuacji zmiany, gdy trzeba podjąć ryzyko, gdy trzeba podjąć szybką decyzję lub zadziałać impulsywnie.

W Polsce wśród osób dorosłych ci ze zdiagnozowanym ADHD stanowia około 5 procent. - Ten procent jest taki sam, jak u dzieci i nastolatków, ponieważ z tego zaburzenia się nie wyrasta - podkreśla dr Artur Kołakowski. - Ono pozostaje na całe życie. Ale, jeżeli mam kłopoty z koncentracją w szkole, to jest to po prostu widoczne, natomiast, jeżeli mam kłopoty z koncentracją w pracy, to po prostu nie wyrabiam się, jestem gorszym pracownikiem - tłumaczy psychiatra.

Zdaniem gości Dariusza Bugalskiego dorośli z ADHD są stygmatyzowani społecznie. - Niestety w etykietowaniu tak to działa, że spełnia się ten czarny scenariusz i grupa realizuje pewne stereotypy - uważa Joanna Kaźmierczak–Pawlik, psychiatra. W Polsce wciąż pokutuje mit o "wadliwej kontroli moralnej" ludzi z ADHD. Osoby te i ich rodziny bardzo z tego powodu cierpią. O wiele częściej tracą pracę, wchodzą w konflikty z prawem, są gorzej wykształceni. W Polsce brakuje placówek zajmujących się jego diagnozowaniem i leczeniem.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Dariusza Bugalskiego.
Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

Zobacz więcej na temat: adhd dzieci zdrowie

Czytaj także

Dzieci z kłopotami na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2010 11:52
Często są oceniane jako niegrzeczne, uciążliwe i nieposłuszne. Dzieci z ADHD - jak im pomóc?
rozwiń zwiń

Czytaj także

O dwóch takich "wadliwych egzemplarzach"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 14:11
- Gdyby nie Piotr, nie poznałbym gór, on jest moimi oczami - mówi Łukasz. Piotr odpowiada, że wręcz przeciwnie - to niewidomy Łukasz otworzył mu oczy na świat. O męskiej przyjaźni w ekstremalnych warunkach opowiadają doświadczeni chorobą alpiniści.
rozwiń zwiń