X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Współcześni nastolatkowie nie mają czego czytać?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 23:00
O tym, co czytają dzisiejsi trzynasto-, czternastolatkowie rozmawialiśmy w "Klubie Trójki" z literaturoznawczynią Anną Marią Czernow oraz ilustratorką i publicystką Joanną Olech.
Audio
  • Współcześni nastolatkowie nie mają czego czytać? (Klub Trójki)
Współcześni nastolatkowie nie mają czego czytać?
Foto: 2daydesign/sxc.hu/cc

Temat rozmowy podsunęła słuchaczka Trójki, która poszukując książki na prezent dla nastolatka doszła do wniosku, że między literaturą dziecięca a tą dla dorosłych jest wielka dziura i nie bardzo wiadomo, co współczesny nastolatek ma czytać.
Zdaniem gości "Klubu Trójki" literaturoznawczyni Anny Marii Czernow oraz publicystki i ilustratorki Joanny Olech segment literatury młodzieżowej istnieje i rozwija się, a to dorośli, którzy nie interesują się tym tematem na co dzień, nagle, gdy sytuacja zmusi ich do kupna książki czy to dla dziecka, czy na prezent, nie mogą nic znaleźć między półkami w księgarni.
Często zagubieni rodzice kupują dzieciom książki, które pamiętają z własnego dzieciństwa. Problem w tym, że klasyka w rodzaju "Klubu Siedmiu Przygód” z czasów PRL bardzo się zestarzała. Do tego dorośli zapominają, że dla dzieci w wieku nastu lat ważniejsze od opinii rodziców są rekomendacje kolegów. Warto jednak posuwać dzieciom książki i rozmawiać o literaturze, ale nie można niczego narzucać.
Błędem jest także izolowanie dzieci od książek, które w naszej opinii są dla nich nieodpowiednie, bo na przykład zawierają sceny erotyczne. Jeśli dziecko będzie chciało przeczytać jakąś książkę, to i tak po nią sięgnie i zakazy na nic się zdadzą. Nastolatki mają silną potrzebę mocnych doznań, stąd od lat w czołówce najchętniej czytanych książek utrzymują się "My, dzieci z dworca Zoo" czy "Pamiętnik narkomanki".
Nie można też dzieciom zakazać czytać książek, które naszym zdanie nie są zbyt ambitne. - Jeśli dzieci czytają szmirę, niech czytają. Gusta czytelnicze ewoluują. Tak, jak pozbywamy się pryszczy, pozbywamy się skłonności do szmiry - przekonuje Anna Maria Czernow. - Dorośli też nie czytają tylko ambitnych książek, dzieł  filozofów - dodaje Joanna Olech.
Jeśli chcemy zachęcić dzieci do czytania, warto podejrzeć, jakie książki czytają i kupić im inne pozycje tego samego autora. Młodzi czytelnicy bowiem bardzo przywiązują się do autorów i czytają książki "seriami".
Goście radiowej Trójki zwracają też uwagę, na to, że nie ma przeszkód, by czytelnik nastoletni sięgnął po książki dla dorosłych. - Pomiędzy literaturą dla młodzieży a literaturą dla dorosłych nie ma twardego rozgraniczenia - podkreśla Czernow. Są książki, takie jak "Harry Potter", które czytają zarówno dzieci, jak i dorośli.
Jaką książkę kupić nastolatkowi? Wysłuchaj całej audycji, w której padają tytuły i nazwiska autorów!

"Klub Trójki" prowadził Jerzy Sosnowski

Czytaj także

Dojrzewanie w literaturze: Alice Munro i Tomek Tryzna

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 15:40
Pierwsza prawdziwie postmodernistyczna polska powieść oraz opowiadania mistrzyni małych form literackich to kolejne propozycje w naszym cyklu "CzytoCzytamto". Sprawdź dlaczego warto sięgnąć po "Pannę Nikt" Tomka Tryzny oraz "Za kogo ty się uważasz" Alice Munro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz mieć barwne wspomnienia z dzieciństwa? Czytaj dużo książek!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 16:40
Uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętność wysławiania się i wyrabia cierpliwość. I nie chodzi tutaj o cudowne lekarstwo, tylko o czytanie, które ma dobroczynny wpływ na całe nasze życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczytani więźniowie coraz śmielej uciekają w świat fikcji

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 09:20
Literatura zmienia, otwiera, daje nadzieję, uwalnia z samotności i z bezsensu. - Dzięki książkom zapominamy o tym, gdzie jesteśmy - mówią osadzeni, którzy mają przywilej pracy w więziennej bibliotece.
rozwiń zwiń