Ból może zniszczyć życie, albo… je uratować

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ból może zniszczyć życie, albo… je uratować
Foto: Glow Images/East News

- Mamy dwa podstawowe rodzaje bólu: ostry, który jest dla nas dobrodziejstwem i przewlekły, który jest przekleństwem – mówiła w "Klubie Trójki” dr Małgorzata Malec-Milewska. Jak sobie radzić z tym drugim?

Posłuchaj

Małgorzata Malec-Milewska, Agnieszka Olejnik i Szymon Chrostowski o tym jak w Polsce wygląda walka z bólem (Klub Trójki/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W kwietniu odbył się w Warszawie zjazd ekspertów klinicznych, zajmujących się pracami nad bólem, zrzeszonych w sieci OPENMinds (Opioids and Pain European Network of Minds). Zostali oni zaproszeni do Polski przez Koalicję "Wygrajmy z Bólem", która w liście do ministra Arłukowicza wezwała do opracowania skutecznej ogólnopolskiej strategii walki z bólem.
Chodzi głównie o ból długoterminowy, występujący najczęściej w związku z chorobą nowotworową, ale też utrudniającej życie wielu ludziom, cierpiącym np. na choroby kręgosłupa czy stawów.
Dr n. med. Małgorzata Malec-Milewska z Oddziału Klinicznego Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Szpitala Klinicznego im. prof. Witolda Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie podkreśla, że ból to reakcja niezbędna do życia. – Mamy dwa, podstawowe rodzaje i po za tym przewlekłym jest jeszcze ból ostry, którego się boimy, a przecież to dobrodziejstwo, bo np. nie pozwala chodzić na złamanej nodze, zmusza nas do działania, które ma ratować nasze zdrowie i życie – tłumaczyła ekspertka w Trójce.
Osobliwość polega na tym, że medycyna w zasadzie już wie, jak skutecznie walczyć z bólem. A mimo to w praktycznej terapii kwestia, że nas coś boli, bywa często lekceważona! Nie mówiąc o tym, że lęk przed nadużywaniem tzw. leków opioidowych (jak morfina) sprawia, iż przepisuje się je znacznie rzadziej, niż byłoby to uzasadnione.
Agnieszka Olejnik z Fundacji Chustka tłumaczyła, że dlatego powstał "rodzaj mapy tego, co nie działa w Polsce w obszarze walki z bólem". - Zdarza się, że ludzie cierpiący, np. chorzy onkologicznie, nie wiedzą gdzie mają się zgłosić po pomoc, a cierpią bardzo długo i intensywnie – mówiła Agnieszka Olejnik.
Natomiast Szymon Chrostowski z Fundacji Wygrajmy Zdrowie podkreślał, że niski poziom wiedzy jest jednym z podstawowych problemów w tej dziedzinie. – Boimy się poprosić lekarza o pomoc w uśmierzeniu bólu, ale z drugiej strony brakuje też lekarzy, którzy dokształcają się w dziedzinie samego bólu – dodał Szymon Chrostowski.
Jakie jest ryzyku uzależniania od leków opioidowych, ile osób w Polsce cierpi z powodu bólu przewlekłego, jaki jest ekonomiczny wymiar bólu i czy ból da się zmierzyć? O tym wszystkim usłyszą Państwo w nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania!

Audycję przygotowali Sylwia Héjj i Jerzy Sosnowski.

"Klubu Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00

Polecane