Inny świat: jak Szaflarska poruszyła więzienia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Inny świat: jak Szaflarska poruszyła więzienia
Danuta Szaflarska. Kadr z filmu "Inny świat" w reż. Doroty KędzierzawskiejFoto: mat. promocyjne

Dorota Kędzierzawska zrobiła film o Danucie Szaflarskiej - aktorce, która wyjątkowo nie lubi opowiadać o sobie. – Ogromną niespodzianką były dla nas reakcje na ten film. Reakcje różnych środowisk – mówiła w "Klubie Trójki” reżyserka.

Posłuchaj

Dorota Kędzierzawska, Arthur Reinhart i Agnieszka Wolak o filmie "Inny świat" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

"Inny świat" to 97-minutowy film o Danucie Szaflarskiej. Jego długość nie jest przypadkowa, bo rok temu, kiedy obraz powstał, miała ona właśnie 97 lat. Historie głównej bohaterki przeplecione są starymi fotografiami oraz ujęciami Pani Danuty, wykonanymi w Kosarzyskach, z których pochodzi. Czarno-białe zdjęcia Arthura Reinharta jednocześnie uwypuklają jej sylwetkę. Film przenosi widza w tytułowy inny świat, jak podczas słuchania baśni. Czasem okrutnej, ale bardzo wciągającej.
Dorota Kędzierzawska przyznała w "Klubie Trójki”, że reakcje na film po pokazach w ramach akcji "Polska światłoczuła” przerosły oczekiwania twórców. - Wielką niespodzianką było dla nas, że nie tylko ludzie starsi bardzo emocjonalnie i żywo odbierają ten film. Okazało się, że także młodzi ludzie świetnie reagują. Dostaliśmy wiele recenzji, w tym kilkanaście z zakładów karnych. I naprawdę niektóre są bardzo wzruszające – opowiadała reżyserka.
Autor zdjęć Arthur Reinhart był natomiast zafascynowany pamięcią Danuty Szaflarskiej. - Bo jest 10 razy lepsza, niż nasza. Podałem jej swój numer telefonu i ona zabroniła mi go zapisywać. Sprawdziłem później czy zapamiętała i oczywiście wyrecytował go bez błędu. Jej fotograficzna pamięć pozwoliła nam bardzo precyzyjnie odtworzyć dawny świat, z tego powodu jej opowieści są też barwne i sugestywne – mówił gość Trójki.

Dużym atutem filmu są też prywatne zdjęcia aktorki. – To wyjątkowe fotografie z wczesnej młodości, z archiwów pani Danuty. Widoczna jest na nich także wojenna Warszawa. Do tego dodaliśmy też fragmenty filmów, ale nie za dużo, bo nie chcieliśmy, żeby to był film o aktorce, ale o człowieku – dodała Dorota Kędzierzawska.
Film można oglądać w warszawskich kinach, ale Narodowy Instytut Audiowizualny zaplanował też jego szerszą promocję. - Zdecydowaliśmy się wprowadzić film do kin. Wkrótce będzie można zobaczyć go w Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, czy Katowicach, później też w kolejnych miastach. Projekcja będzie też na Krakowskim Festiwalu Filmowym – mówiła Agnieszka Wolak z NIA.
Zapraszamy do wysłuchania audycji "Klub Trójki”, w której można wysłuchać fragmentów rozmów z Danutą Szaflarską, a także recenzji filmu autorstwa słuchaczy Trójki, czy wzruszającej reakcji Janusza Gajosa na film "Inny świat". Audycję przygotowali Katarzyna Borowiecka i Ryszard Jaźwiński.
Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

Polecane