Jerzy Pilch: uważam się za pisarza religijnego

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2013 09:55
Gościem audycji "Klub Trójki" był Jerzy Pilch. Pisarz rozmawiał z Barbarą Marcinik na temat swojej nowej książki pod tytułem "Wiele demonów".
Audio
Jerzy Pilch na Targach Książki w Krakowie
Jerzy Pilch na Targach Książki w KrakowieFoto: Mgieuka/Wikimedia Commons/lic. CC

Akcja nowej powieści Pilcha rozgrywa się w latach 50. w Sigle na luterskim Śląsku Cieszyńskim. Do miasteczka zjeżdża Jula Mrakówna ze swym katolickim narzeczonym. Kto ją przenocuje? Bo przecież nie wstrząśnięty ojciec, pastor Mrak! Co stało się z jej siostrą Olą, w tajemniczy sposób zaginioną? Czy miejsce jej pobytu wskaże Fryc Moitschek, który nawet jak nie był stuprocentowym cudotwórcą  - miał dar? Kim jest mężczyzna w czarnym owerolu, który wszedł do willi świętej pamięci doktora Nieobadanego i nie wyszedł?
Dawkując czytelnikom sekrety i - po części sensacyją - intrygę, Pilch zagląda zarówno do domów jak i do głów swych bohaterów. Autor snuje zwykłe-niezwykłe historie mieszkańców Sigły, ale także zadaje pytania o sens życia, śmierci, wiary, Boga, miłości, cierpienia, o sens wielu demonów, które nasze historie opowiadają.
Posłuchaj także najnowszej powieści "Wiele demonów" Jerzego Pilcha w interpretacji Macieja Stuhra w radiowej Trójce>>>
"Wypędził wiele demonów, ale nie pozwolił demonom mówić, bo go znały" - ten cytat z Ewangelii Św. Marka jest mottem najnowszej powieści Jerzego Pilcha. Według gościa "Klubu Trójki" to "jedno z bardziej tajemniczych zdań w całej Ewangelii".
W książce "Wiele demonów" - jak wytłumaczył pisarz - dusza ludzka umieszczona jest w świecie, w którym rządzi Ewangelia. - Próbuje ona uzgodnić to, co od wieków ludzkość daremnie próbuje uzgodnić, znaczy proporcje pomiędzy anielstwem a diabelstwem ergo dobrem a złem, co - jak wiadomo - jest nierozstrzygalne - powiedział Pilch.
Czy jest to więc książka o walce dobra ze złem? - Nie będę dementował. Szczerze mówiąc to dobra tradycja, tytułów nie będę wymieniał, ale jest kilka w dorobku ludzkości wielkich tytułów mówiących o walce dobra ze złem - podkreślił gość Barbary Marcinik .
Pilch, który w radiowej Trójce przyznał, że uważa się za pisarza religijnego, zaznaczył jednak, że kwestie wiary zostawia na boku. - Są kwestie, które komentować można, których komentować się nie powinno, których komentowanie jest zbytecznym obnażaniem się. Mnie się wydaje, że ja w "Wielu demonach" tyle powiedziałem, ile mogłem, czyli właściwie wszystko ile potrafiłem na temat wiary, że ten wątek uważam, jak na moje nędzne możliwości, za wyczerpany - ocenia autor.
W audycji "Klub Trójki" Pilch podkreślił, że w przypadku "Wielu demonów" jego sumienie artystyczne jest "szczególnie czyste". - To jest tekst, który mogę z czystym sumieniem polecać - powiedział.
Posłuchaj całej rozmowy, w której uczestniczył pisarz Jerzy Pilch, dziennikarka radiowej Trójki Barbara Marcinik i redaktor naczelny wydawnictwa Wielka Litera Paweł Szwed.
Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00. Zapraszamy!

Czytaj także

Pilch: nie można przestać być lutrem z Wisły

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 11:11
Śmiertelna powaga Wielkiego Piątku. I... konieczność murzyna w Niedzielę Wielkanocną. Jerzy Pilch, jak przyznał w Dwójce, został ukształtowany przez tradycję swojego "luterskiego" domu. I jest losowi za to wdzięczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Pilch: nie chciałem napisać ciemnej książki

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2013 10:00
- Być może z wiekiem wychodzą na wierzch temperamenty bardziej posępne. Być może demony są wtedy bardziej widoczne - mówił w Dwójce Jerzy Pilch, opowiadając o swojej najnowszej powieści "Wiele demonów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Pilch wśród demonów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 10:29
Listonosz-jasnowidz, dwie ekscentryczne córki pastora i luterańska społeczność pełna barwnych postaci. Plus intryga prawie kryminalna. O swojej nowej powieści "Wiele demonów" opowie Jerzy Pilch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Pilch napisał kryminał bez zakończenia

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 21:07
Listonosz-jasnowidz, dwie ekscentryczne córki pastora i luterańska społeczność pełna barwnych postaci. Plus intryga prawie kryminalna. O swojej nowej powieści "Wiele demonów" opowie Jerzy Pilch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiele demonów", czyli niedokończony kryminał Pilcha

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 21:00
Najnowszą powieść Jerzego Pilcha na antenie Jedynki czytał Jerzy Radziwiłowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wiele demonów" - Maciej Stuhr czyta nową powieść Jerzego Pilcha

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 16:07
"Mróz trzymał jak kryształowe imadło, śniegu było półtora metra i dalej sypało. Przy minus dwudziestu nie ma prawa sypać, a sypało.” Kto zna frazę Jerzego Pilcha, ten nie ma wątpliwości, że to on ją napisał. I tak też Pilchowa fraza zabrzmi we fragmentach jego powieści w Trójce. Maciej Stuhr czyta, jakby miał ją we krwi.
rozwiń zwiń