Roman Gutek o Nowych Horyzontach: kino zrobiło 10 kroków do przodu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2013 12:07
- Kino już nie szuka taniej sensacji w odmienności, inności, tylko pokazuje zwyczajnych ludzi w zwyczajnych sytuacjach - mówił Roman Gutek, dyrektor Nowych Horyzontów o filmach, które będą prezentowane na wrocławskim festiwalu.
Audio
  • Roman Gutek o Nowych Horyzontach: kino zrobiło 10 kroków do przodu (Klub Trójki)
Kadr z filmu Małgorzaty Szumowskiej W imię, który zamknie tegoroczne Nowe Horyzonty
Kadr z filmu Małgorzaty Szumowskiej "W imię", który zamknie tegoroczne Nowe Horyzonty Foto: Fot.: mat. promocyjne

13 edycja festiwalu Nowe Horyzonty , którego patronem jest Trójka, rozpocznie się we Wrocławiu 18 lipca pokazem nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes "Życia Adeli – Rozdział 1 i 2" Abdellatifa Kechiche'a. Film opowiada o wchodzącej w dorosłe życie paryskiej nastolatce. Dzieło tworzącego we Francji Tunezyjczyka fascynuje prostotą, naturalnością, świetną grą młodych aktorek, intensywnymi emocjami i sensualnością. Reżyser unika taniego melodramatyzmu, jest bezstronny, swoim bohaterkom pozostawia wolność wyboru.

Festiwal zamknie polska premiera pokazywanego w konkursie głównym tegorocznego Berlinale filmu Małgorzaty Szumowskiej "W imię..." ze znakomitymi kreacjami Andrzeja Chyry i Mateusza Kościukiewicza.

Reżyserka powiedziała w "Klubie Trójki", że bardzo się cieszy, że jej film zostanie zaprezentowany na Nowych Horyzontach. - Ten festiwal kojarzy mi się głównie z ludźmi, którzy na niego przyjeżdżają. Dla nich to jest święto kina - mówiła Ryszardowi Jaźwińskiemu.

Podkreśliła, że aspekt seksualny w filmie nie jest poruszony wprost. - Najważniejsze było dla mnie, żeby pokazać ogromną samotność księdza. Oczywiście dramat samotności przeżywamy my wszyscy, ale w przypadku księży ma on inną skalę - stwierdziła.

Jan Topolski, selekcjoner festiwalu twierdzi, że tegoroczne Nowe Horyzonty przełamią stereotypy na temat kinematografii różnych krajów, począwszy na Szwajcarii a skończywszy na Iranie.

W ciągu 10 festiwalowych dni miłośnicy kina będą mogli zobaczyć w sumie 352 filmy, w tym 196 pełnometrażowych, 143 obrazy będą miały swoje polskie premiery.

W audycji wypowiadał się także Tomasz Wasilewski, reżyser filmu "Płynące wieżowce" (jednego z prezentowanych na festiwalu).

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00. Zapraszamy!
(pg/mat. promocyjne)

Zobacz więcej na temat: FILM KULTURA Wrocław

Czytaj także

Te filmy otworzą i zamkną Nowe Horyzonty

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2013 14:41
- Festiwal otwieramy najhuczniej jak to jest możliwe - zapowiada Joanna Łapińska, dyrektor artystyczny Nowych Horyzontów. Wrocławską imprezę otworzą aż trzy filmy, a zamknie, po raz pierwszy, film polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokument "Reżyseria: Woody Allen", czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć...

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 12:43
- Woody'ego Allena nigdy dość - tak o nowym filmie o znanym reżyserze mówiła w radiowej Trójce Małgorzata Borychowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo jazdy na wesoło – to dopiero film

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 16:42
"Kto cię uczył jeździć?" to pełna poczucia humoru historia trójki cudzoziemców, którzy mieszkając daleko od swoich ojczyzn, przygotowują się do egzaminu na prawo jazdy.
rozwiń zwiń