70. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. "Możemy budować pamięć o Wołyniu z Ukraińcami"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
70. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. "Możemy budować pamięć o Wołyniu z Ukraińcami"
Mural poświęcony Zbrodni Wołyńskiej na kamienicy przy ul. Młynarskiej 34 w Warszawie. Malowidło odsłonięte w 70. rocznicę kulminacji masakry polskiej ludności, jest wspólną inicjatywą IPN i urzędu dzielnicy Wola.Foto: PAP/Grzegorz Jakubowski

- Trzeba sobie zadać pytanie, czy chcemy budować pamięć o Wołyniu przeciwko Ukraińcom czy razem z nimi. A ta druga opcja jest możliwa - mówi Bogumiła Berdychowska, publicystka, specjalizująca się w historii Ukrainy i stosunkach polsko-ukraińskich.

Posłuchaj

70. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. "Możemy budować pamięć o Wołyniu z Ukraińcami" (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

11 lipca mija 70 lat od dnia, gdy oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały sto polskich wsi na Wołyniu. To była kulminacja rzezi wołyńskiej: straszliwa, okrutna zbrodnia. Od kul, siekier, wideł, noży ginęli niewinni i bezbronni ludzie, nie oszczędzano kobiet i dzieci. Na Wołyniu, a później w Galicji Wschodniej i na ziemiach dzisiejszej Polski zginęło w sumie około 100 tysięcy Polaków.

W "Klubie Trójki" o Zbrodni Wołyńskiej rozmawialiśmy z Bogumiłą Berdychowską, publicystką, specjalizująca się w historii Ukrainy i stosunkach polsko-ukraińskich i profesorem Rafałem Wnukiem z Instytutu Historii KUL.

Wołyń 1943 - zobacz serwis specjalny >>>>

- Ten temat jest w literaturze polskiej dokładnie opisany, najwybitniejszym badaczem jest prof. Grzegorz Motyka. Również na Ukrainie są bardzo rzetelni badacze. Na pierwszym miejscu chciałabym wymienić Ihora Iljuszyna - mówi Bogumiła Berdychowska , publicystka, specjalizująca się w historii Ukrainy i stosunkach polsko-ukraińskich.

Rozmówczyni Dariusza Bugalskiego zwraca uwagę, że o ile archiwa ukraińskie są dostępne dla naszych badaczy, to pewna część archiwów rosyjskich, które zawierają archiwalia po Związku Sowieckim, jest zamknięta. - Sytuacja z dostępem do tych archiwów jest gorsza niż w połowie lat 90. - przekonuje.

Publicystka opowiada, że na podstawie ostatnich badań CBOS, można stwierdzić, że wiedza o Zbrodni Wołyńskiej jest wśród Polaków wiedzą powszechną. - Bo jeżeli 69 procent respondentów odpowiada, że o zbrodni słyszało, to właściwie niemal wszyscy o niej wiedzą. To jest bardzo wysoki wskaźnik - uważa Bogumiła Berdychowska. Jej zdaniem jest to zasługa środowisk kresowych i profesjonalnych historyków.

PAP
PAP

 

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00. Zapraszamy!

Polecane