Zbigniew Herbert – przewodnik po starożytnym i współczesnym świecie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 10:00
– Każda z książek Zbigniewa Herberta ma jakąś stronę, w najlepszym tego słowa znaczeniu, użytkową, dodającą nam siły – mówił w "Klubie Trójki" redaktor "Zeszytów Literackich" Marek Zagańczyk.
Audio
  • Zbigniew Herbert – przewodnik po starożytnym i współczesnym świecie (Klub Trójki)
Zbigniew Herbert, Obory, 1972 r.
Zbigniew Herbert, Obory, 1972 r.Foto: Michał Kapitaniak. Z Archiwum Zbigniewa Herberta w Bibliotece Narodowej

Zbigniew Herbert, autor dziewięciu tomików wierszy (wydawanych w latach 1956-1998), olśniewających esejów odszedł 28 lipca 1998 roku. Pozostawił "testament”, który prawie każdy z nas zna na pamięć: "Bądź wierny, idź". W czasach terroru i poniżenia jego wiersze pomagały "utrzymać się w pionie". Jak odbierany, czytany jest dzisiaj? Co decyduje o uniwersalności jego poezji?

O tym w "Klubie Trójki" rozmawiali Katarzyna Herbert , Marek Zagańczyk , redaktor "Zeszytów Literackich" oraz Henryk Citko , kierownik Sekcji Archiwum Zbigniewa Herberta w Zakładzie Rękopisów Biblioteki Narodowej.

Katarzyna
Katarzyna Herbert, fot.: PR

Marek Zagańczyk mówił, że Herbert należy do tych poetów, którzy odeszli, ale tak naprawdę są ciągle żywi. – Ciągle z nami rozmawiają, ciągle znajdują nowych  czytelników. Gdyby zapytać młodych ludzi czytających wiersze, o to, kto jest ich ulubionym polskim poetą, myślę, że wskazaliby w pierwszej kolejności Zbigniewa Herberta – stwierdził rozmówca Barbary Marcinik .
Henryk Citko wyraził radość, że coraz więcej młodych ludzi zajmuje się twórczością Poety. – Pozwala to mieć nadzieję, że herbertologia będzie trwała – powiedział.

Goście zgromadzeni w studiu zgodzili się, że autor "Pana Cogito” był doskonałym przewodnikiem po kulturze starożytnej. Wspaniale pisał o bogach antycznych, ale też o obyczajach chłodnej Holandii, sięgając po rodzajowe malarstwo mniej znanych artystów niderlandzkich. – Był w stanie obserwować jak nikt inny ze znanych mi osób dzieła sztuki, tak, jakby chciałby wziąć je ze sobą, pochłonąć oczami, narysować – podkreślał Zagańczyk.
Katarzyna Herbert opowiadała w "Klubie Trójki" o kłopotach z wydaniem zbioru szkiców i esjeów "Labirynt nad morzem”. – Publikacja tej książki była dla mnie ogromnym, ogromnym przeżyciem, bo odbyła się bardzo niedługo po śmierci Herberta – mówiła.
Portal Polskiego Radia w 15. rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta przygotował serwis specjalny  herbert.polskieradio.pl . Znajdą tam Państwo wyjątkowe nagrania, szczególne fotografie, rękopisy słynnych wierszy, rysunki i nieznane dotychczas materiały.  – Ogromnie się cieszę, że nowe technologie można tak sensownie wykorzystywać  – mówił o serwisie Marek Zagańczyk.
W nagraniu "Klubu Trójki" można usłyszeć  głos poety czytającego swoje wiersze.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00. Zapraszamy!

(pg)

Czytaj także

Stanąłem przed katedrą Notre Dame i zdębiałem

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 11:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłuchaj autorskiej audycji radiowej Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 09:00
W rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta przypominamy wyjątkowe, rzadko publikowane nagranie: audycję, którą Poeta przygotował dla Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Herbert chciał być aktorem

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 16:02
Tuż po wojnie Poeta zdawał w Krakowie do szkoły aktorskiej. Ponoć sam Juliusz Osterwa oceniał, że młody Herbert ma zadatki na wybitnego odtwórcę szekspirowskich ról. W Dwójce opowiadaliśmy o teatrze, również tym radiowym, autora "Pana Cogito".
rozwiń zwiń