Jan Jabłkowski: Warszawa była prawdziwą ziemią obiecaną

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 15:01
Fundamenty Domu Braci Jabłkowskich położono dokładnie sto lat temu, we wrześniu 1913 roku, w miejscu, w którym przed wojną było centrum Warszawy. Jego historia to opowieść o gospodarczych i politycznych dziejach Polski w XX wieku.
Audio
  • O historii Domu Braci Jabłkowskich opowiadają Cezary Łazarewicz i Jan Jabłkowski (Klub Trójki).
Dom Braci Jabłkowskich.
Dom Braci Jabłkowskich.Foto: materiały promocyjne wydawnictwa "Znak"

Pomiędzy powstaniem styczniowym a wybuchem I wojny światowej dla wielu rodzin zakończył się etap życia ziemiańskiego, a rozpoczął etap budowania miasta, jego inteligenckiej warstwy. W tym czasie rodzina Jabłkowskich przyjechała do stolicy.
- Przyjazd Jabłkowskich do Warszawy był wymuszony. Bankructwo tej ziemiańskiej rodziny spod Kalisza sprawiło, że Józef senior Jabłkowski przyjechał nie z myślą, aby podbić stolicę, ale aby przetrwać - wyjaśnia Cezary Łazarewicz, autor książki "Sześć pięter luksusu”.
- Proszę przypomnieć sobie "Ziemię obiecaną”. W tym czasie to było typowe – dodał Jan Jabłkowski, wnuk założyciela Domu.

Dom towarowy, w którym klient czuł się jak w bajce

/

Jabłkowscy zaczynali od "antycznej komody” babci Adeli i małego biznesu z kapitałem początkowym 4,5 rubla. Interes zaczął się rozwijać przechodząc wszystkie możliwe stadia pośrednie, aż do 1914 roku, kiedy nowo otwarty dom towarowy był czymś wyjątkowym - czterdzieści cztery sklepy i trzysta stoisk w jednym miejscu, a towary można było dotknąć!
Zadowoleni byli nie tylko klienci, ale i pracownicy. - Wprawdzie pensje personelu były stosunkowo niskie, ale starania o pracowników były daleko posunięte. Taka relacja miała pragmatyczne, biznesowe uzasadnienie, ale też sprawiła, że budowane w tym czasie stosunki utrzymały się na kolejne dziesięciolecia. Z wieloma pracownikami i ich potomkami jesteśmy zaprzyjaźnieni do dzisiaj. To specyfika firm rodzinnych - opowiada Jan Jabłkowski.
Zaraz po otwarciu Domu Braci Jabłkowskich wybuchła I wojna światowa. - Wydaje się, że historia firmy toczy się od jednego do kolejnego najgorszego momentu w historii Polski - mówi potomek założycieli Domu.

/

- Lata 30. to pasmo sukcesów. Aż do momentu, gdy Dom trzeba było na jakiś czas zamknąć. We wspomnieniach jest przywołana taka sytuacja: Józef Jabłkowski senior stoi na podłodze pełnej potłuczonego szkła i każdego pracownika osobiście żegna - opowiada autor książki i przywołuje kolejne fakty z historii Polski i historii Domu Braci Jabłkowskich, o czym można posłuchać w audycji Jerzego Sosnowskiego.

Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

jl

Czytaj także

Supersam – najpiękniejszy sklep w PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2013 06:00
- Była to wzorcowa i nowoczesna placówka. Jej załoga była dumna, że pracuje w Supersamie, w którym jednak w tamtych czasach było mięso i bywały kurczaki z rożna – wspomina dziennikarka Małgorzata Szejnert, autorka książki "My właściciele Teksasu”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dom towarowy, w którym klient czuł się jak w bajce

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 10:16
- Zaczął się ten rodzinny interes od małych sklepików, przenoszonych z miejsca na miejsce, aż w końcu rodzina wraz z inwestorami zdecydowała o postawieniu domu towarowego - Michał Nogaś przypomina historię kamienicy braci Jabłkowskich, którą Cezary Łazarewicz opisał w książce "Sześć pięter luksusu".
rozwiń zwiń