Drama łączy pokolenia: każdy grać może, trochę lepiej, trochę gorzej

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 22:15
Rozwiązując fikcyjne, wyimaginowane problemy, z którymi możemy się zetknąć w świecie realnym, nabieramy doświadczenia. - Właśnie dlatego drama daje nam potencjał, dzięki tej metodzie możemy odkryć w czym jesteśmy mocni i wykorzystać to - mówią goście "Klubu Trójki".
Audio
  • Drama łączy pokolenia: każdy grać może, trochę lepiej trochę gorzej (Klub Trójki)
Warsztaty teatralne
Warsztaty teatralneFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

Drama to metoda pracy, w której wykorzystuje się naturalne umiejętności człowieka do wchodzenia w różne role. Dzięki niej można, w bezpiecznych warunkach, poznać swoje reakcje, emocje, rozwijać zrozumienie siebie, trenować umiejętności. Drama angażuje umysł i serce. Jest przydatna każdemu od przedszkola do seniora.

- W dramie ważne są uczucia i emocje, na drugi plan schodzą zdolności aktorskie - zgodnie podkreślają goście "Klubu Trójki" Karolina Jurga, psycholog i Małgorzata Winiarek-Kołucka ze Stowarzyszenia Praktyków Dramy "Stop-klatka".

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Zdaniem osób praktykujących dramę, metoda ta daje możliwość przyjrzenia się życiu z wysokości lotu ptaka. Najciekawiej jest, gdy na zajęciach spotykają się dwie grupy, ludzie młodsi i starsze pokolenie. - Takie sptkania pokazują, że te grupy są siebie bardzo ciekawe, mimo wielu róznic chcą poznawać ten drugi świat - podkreśla Małgorzata Winiarek-Kołucka, psycholog.

Pokolenie dwudziestolatków zupełnie inaczej widzi życie niż ludzie starsi. Poglądy, zachowania, reakcje często są tak odległe, że przyznanie się do nich może być źle odebrane przez przedstawiciela grupy przeciwnej. - Odgrywanie scen pod przykryciem płaszcza roli daje poczucie bezpieczeństwa - tłumaczy psycholog.

Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

(ah)

Zobacz więcej na temat: Grażyna Dobroń psychologia

Czytaj także

Elastyczność czy czar to też talent! Odkryj swój

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2013 15:17
- Nie potrafimy rozwijać swoich umiejętności i talentów, ponieważ cały czas myślimy o tym, co nas hamuje, obciąża, powstrzymuje - mówi Maciej Bennewicz, socjolog, coach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Porażka może być największym sukcesem

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2013 15:59
- Czasami tak bardzo nam zależy na osiągnięciu celu, że zaczynamy podejmować niewłaściwe decyzje. Oceniamy, że działamy świadomie, ale nasza podświadomość płata figle, starając się pokazać nam, że naprawdę pragniemy czegoś innego - mówi Marcjanna Przychocka, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Walkiewicz radzi: nie wyrzucajmy z głów wszystkiego

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 12:00
- Z naszymi głowami jest jak z komputerem, który co jakiś czas się zapycha i trzeba go wyczyścić. Jednak usunięcie "zbędnych plików" może być bardzo trudne - mówi Jacek Walkiewicz, psycholog.
rozwiń zwiń