X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Samospalenie Ryszarda Siwca. "To nie był tylko gest polityczny, jego czyn miał wymiar moralny"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 18:15
O heroicznych wydarzeniach z 8 września 1968 roku oraz samopodpaleniach jako formach protestu społeczno-politycznego rozmawiali goście "Klubu Trójki".
Audio
  • Samospalenie Ryszarda Siwca. "To nie był tylko gest polityczny, jego czyn miał wymiar moralny" (Klub Trójki)
Warszawa 08.09.1968. Ryszard Siwiec, protestując przeciwko inwazji na Czechosłowację, dokonuje samospalenia w czasie ogólnokrajowych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego w obecności szefów partii, dyplomatów i 100 tys. widzów.
Warszawa 08.09.1968. Ryszard Siwiec, protestując przeciwko inwazji na Czechosłowację, dokonuje samospalenia w czasie ogólnokrajowych dożynek na Stadionie Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego w obecności szefów partii, dyplomatów i 100 tys. widzów.Foto: PAP/Leszek Łożyński

W niedzielę minęło 45 lat od dramatycznego czynu Ryszarda Siwca, który podczas ogólnopolskich dożynek na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie dokonał samospalenia w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.

45. rocznica inwazji na Czechosłowację - serwis specjalny >>>
Jak tłumaczył Bartosz Kaliski, tego aktu nie można interpretować wyłącznie w kategoriach politycznych. – Oczywiście, Ryszard Siwiec był motywowany tym, co się działo w Czechosłowacji, oraz wydarzeniami marca 1968 roku w Polsce, ale jego protest miał wymiar moralny – mówił historyk z Instytutu Historii PAN, który zaznaczył, że Ryszard Siwiec przedstawiał się jako "zwykły człowiek". Przed wojną studiował filozofię, później należał do Armii Krajowej, po wojnie pracował w różnych miejscach, choć nigdy nie na eksponowanych stanowiskach. – Był człowiekiem rodzinnym, niezwykle zainteresowanym historią – przypomniał Bartosz Kaliski, zdaniem którego Ryszard Siwiec skierował swój czyn do nieodpowiednich osób. – Choć spalił się na oczach tysięcy ludzi, byli to ludzie z Polski prowincjonalnej, z małych miasteczek czy pegeerów. Nie nawiązał łączność ze zbiorowości, która stała odwrócona do niego tyłem – ocenił historyk.
Z tak postawioną tezą polemizował Robert Kulmiński. – Sam Siwiec nie rozminąłby się z nastrojem i oczekiwaniami ludzi, gdyby nie dobrze zorganizowana akcja Służby Bezpieczeństwa, która już na Stadionie Narodowym informowała o tym, że to jest alkoholik, na którym zapaliła się wódka. Fakt, że po Warszawie krążyły wyłącznie plotki o tym wydarzeniu świadczy, iż informacja była blokowana, praktycznie nie wyszła poza niewielki krąg ludzi – powiedział bohemista z Uniwersytetu Warszawskiego. Przypomniał jednocześnie, że samospaleń w Polsce było więcej, nie zostały one jednak zauważone tak jak protest Ryszarda Siwca. – O Walentym Badylaku i Józefie Dolaku zupełnie się nie wspomina – mówił Robert Kulmiński.

Gościem "Klubu Trójki" był również Piotr Cykowski. Koordynator programu Ratuj Tybet fundacji Inna Przestrzeń mówił o głośnych, szczególnie w ostatnim czasie, samospaleniach w Tybecie. – Od 2009 roku samospalenia dokonało 120 osób, z czego 85 w zeszłym roku, a 28 w listopadzie, gdy w Chinach miała miejsce zmiana warty na szczytach władzy – powiedział Piotr Cykowski, który zaznaczył, że to "niezorganizowana, choć zsynchronizowana forma ruchu oporu Tybetańczyków".
Działacz fundacji Inna Przestrzeń przekonywał, że choć protesty bardzo często inicjują mnisi i mniszki – ponieważ klasztory są ostoją tożsamości tybetańskiej i myśli patriotycznej – to samopodpaleń dokonują najczęściej osoby świeckie. – Adresatem ich ofiary jest Dalajlama, który jednak nie chce komentować tych aktów – dodał Piotr Cykowski.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowali Sylwia Héjj i Jerzy Sosnowski.

Audycji  "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

(mk)

Zobacz więcej na temat: HISTORIA PRL Ryszard Siwiec

Czytaj także

Stadion Narodowy im. Ryszarda Siwca? Nikt, tak głośno nie powiedział "nie" systemowi

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 09:30
- Czy jest drugi Polak, który tak mocno, jasno i wyraźnie opowiedział się za wolnością drugiego człowieka - mówi Wit Siwiec, syn Ryszarda, który 45 lat temu podpalił się w dramatycznym proteście przeciw wkroczeniu wojsk państw bloku wschodniego do Czechosłowacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedstawiciele Czech i Słowacji oddali hołd Ryszardowi Siwcowi

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 12:29
Ambasador Czech Jan Sechter oraz radca ambasady Słowacji złożyli wieńce pod pomnikiem Ryszarda Siwca w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Siwiec i Jan Palach. W ich ślady poszli inni

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2013 14:13
Nie tylko Ryszard Siwiec i Jan Palach poświęcili swoje życie podpalając się w proteście przeciwko działaniom komunistycznych reżimów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żywe pochodnie”. Oni budzili sumienia narodów

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 12:15
Ryszard Siwiec to pierwszy obywatel bloku komunistycznego, który swoją samobójczą śmiercią przez samospalenie wstrząsnął sumieniem świata. Po czynie Polaka w innych krajach pojawili się kolejni protestujący w ten sposób.
rozwiń zwiń