Społeczne Noble Ashoki 2013 dla Polek!

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2013 11:00
Dwie Polki zostały przyjęte do elitarnej organizacji Ashoka zrzeszającej innowatorów społecznych. Dokonały one zmian w systemie edukacji: przedszkolnej oraz szkolnej. Ich działalność dotyczy jednak czegoś znacznie więcej: rozwoju całych społeczności wokół liderów połączonych w sieci.
Audio
  • Społeczne Noble Ashoki 2013 dla Polek! (Klub Trójki)
Społeczne Noble Ashoki 2013 dla Polek
Foto: Fot.: Glow Images/East News

Ashoka działa od 1980 roku w ponad 70 krajach świata. Zrzesza ponad 3000 wybitnych przedsiębiorców społecznych, którzy w innowacyjny i systemowy sposób rozwiązują najważniejsze problemy życia społecznego.

Przyjęcie do Ashoki nazywane jest otrzymaniem Społecznego Nobla. W Polsce w ciągu 18 lat Ashoka przyjęła do tego grona 72 osoby. W tym roku dołączyły do nich Teresa Ogrodzińska z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Amosa Komeńskiego i dr Katarzyna Winkowska-Nowak, matematyk, prezes stowarzyszenia ROSE. Nagrodzone wraz z Ewą Konczel, reprezentantką Ashoki w Polsce były gośćmi "Klubu Trójki".
Teresa Ogrodzińska dokonała zmiany systemu edukacji przedszkolnej wdrażając elastyczny i niedrogi program oparty na aktywności społeczności lokalnych, zwłaszcza wiejskich. Angażuje matki, rozbudzając w nich aktywność społeczną i ekonomiczną, a także samorządy, które wspiera w tworzeniu lokalnych strategii edukacyjnych. - W Polsce przez długie lata edukacja przedszkolna była traktowana jak przechowalnia, nie przywiązywało się wagi do tego, czy dziecko ma w przedszkolu możliwości rozwoju - zauważyła rozmówczyni Dariusza Bugalskiego.
Dr Katarzyna Winkowska-Nowak, matematyk, prezes stowarzyszenia ROSE wspiera wiejskich nauczycieli w roli inspirujących liderów lokalnych poprzez współtworzenie nauczycielskiej społeczności online, opartej na zaufaniu i wspólnych wartościach. Nauczyciele wspólnie rozwiązują problemy tworząc modele, które następnie przydają się szerszej nauczycielskiej społeczności.

Opowiadała w "Klubie Trójki", że została zainspirowana do zmiany podejścia do nauczycieli w trakcie wizyt w Stanach Zjednoczonych. - Kiedy studiowałam matematykę teoretyczną na Uniwersytecie Warszawskim, Wydział Nauczycielski to byli dla mnie "ci gorsi matematycy". W takim przekonaniu trwałam dość długo - przyznała. Dr Katarzyna Winkowska-Nowak zauważyła, że program matematyki w szkołach jest mocno ograniczony. - Od wielu lat się nie zmienia zakres tego, co uczymy, podczas gdy wiedza postępuje ogromnie naprzód - mówiła.

Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

(pg/ashoka.pl)

Zobacz więcej na temat: innowacje innowacyjność

Czytaj także

Bioinformatyka, czyli pasja profesora z werwą

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 16:06
Prof. dr hab. Janusz Bujnicki jest jednym z pionierów bioinformatyki w Polsce. Jego badania teoretyczne z zastosowaniem programów komputerowych stworzonych pod jego kierunkiem, w połączeniu z doświadczeniami laboratoryjnymi, wniosły istotny wkład w odkrycie i poznanie struktury oraz funkcji wielu białek zaangażowanych w komórkowy metabolizm DNA i RNA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspansja polskich firm za granicę

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2013 18:05
Polscy przedsiębiorcy bardzo mocno są zainteresowani rozwojem swoich firm, wyjściem poza rynki macierzyste, a więc wyjściem na rynki międzynarodowe.
rozwiń zwiń