Digitalizacja kultury, czyli wielcy mistrzowie na Twoim komputerze!

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 02:00
O wyjątkowym portalu z twórczością polskich kompozytorów opowiadał Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego. – Nie ma na świecie portalu, który pokazuje twórczość trzech wybitnych polskich kompozytorów w całości, czyli wszystkie utwory Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego. Będą one dostępne od grudnia on-line, bezpłatnie, w jakości HD, przynajmniej w jednym wykonaniu – mówił.
Audio
  • Czy należy się bać procesu digitalizacji kultury? (Klub Trójki)
Digitalizacja kultury, czyli wielcy mistrzowie na Twoim komputerze
Foto: Glow Images/East News

Czy internet zdemokratyzował dostęp do kultury, czy paradoksalnie go utrudnił? Sieć działa jak labirynt, kiedy informacji jest zbyt dużo. To tak jakby ich w ogóle nie było, ponieważ trudno je znaleźć. – Podstawową kompetencją, w którą trzeba wyposażyć ludzi, jest to, w jaki sposób chronić się przed nadmiarem, krytycznie oglądać, krytycznie czytać, krytycznie słuchać – mówi Jarosław Lipszyc, prezes Fundacji Nowoczesna Polska.
– Ta dyskusja skażona jest takim grzechem, że tego typu rozmowy odbywają się w studiach radiowych, telewizyjnych w mieście stołecznym Warszawa – ocenia gość Jerzego Sosnowskiego. W dyżych miastach dostęp do kultury nie jest problemem. – Istota demokratyzacji, o której mówimy, polega na tym, że tworzymy bibliotekę internetową, gdzie znajdują się wolne lektury. Linki do biblioteki zamieszczają szkoły z maleńkich miejscowości, bo tam nie ma biblioteki – opowiada Jarosław Lipszyc.
– Muszę się pochwalić, bo zrobiliśmy coś niebywałego. Nie ma na świecie portalu, który pokazuje twórczość trzech wybitnych polskich kompozytorów w całości, czyli wszystkie utwory Lutosławskiego, Góreckiego i Pendereckiego. Będą dostępne od grudnia on-line, bezpłatnie, w jakości HD, przynajmniej w jednym wykonaniu. Bez archiwów Polskiego Radia nie byłoby tego projektu, bo 70 procent utworów pochodzi z jego zasobów. Taki przewodnik w postaci portalu musi to zebrać, powiedzieć: to jest komplet, kładę to na stół, czyli wrzucam do sieci, korzystajcie z tego. Jest to opracowane, świetnie przygotowane, w znakomitym wykonaniu, w jakości dobrego streamingu, ale jest to też legalne, bo zapłaciliśmy za licencję. To jest coś, co pokazuje, jak powinien działać internet w upowszechnianiu kultury, bo edukuje, upowszechnia i pokazuje to dzieło w całości – mówi Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Posłuchaj archiwalnych audycji Polskiego Radia w serwisie moje.polskieradio.pl >>>

– Dzisiaj potrzebujemy przewodników, narzędzi, które pomagają nam się w czymś zorientować. Największe holenderskie muzeum, czyli Rijksmuseum, przygotowało specjalny program, aby umieścić największą ilość dzieł swojej kolekcji w sieci i do tego stworzyć system operacyjno-informacyjny dla każdego z nas, bo jest to dostępne powszechnie. Akurat w tej kwestii muzea robią bardzo dobrą robotę. Także w Polsce – mówi Łukasz Barczyk, dyrektor Studia Filmowego KADR.
W studiu im. Agnieszki Osieckiej rozmawialiśmy z ekspertami: Łukaszem Barczykiem – dyrektorem Studia Filmowego KADR; doktorem Mirosławem Filiciakiem – medioznawcą ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej; Jarosławem Lipszycem – prezesem Fundacji Nowoczesna Polska; oraz z Michałem Merczyńskim – dyrektorem Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Muzycznie i nie tylko towarzyszyła nam Chloe Martini. Chwilami było gorąco!

Program poprowadził Jerzy Sosnowski.

Audycja powstała we współpracy Narodowym Centrum Kultury i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(sm)

Zobacz więcej na temat: digitalizacja KULTURA

Czytaj także

Co zyskujemy inwestując w kulturę?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2012 15:31
Jak ktoś kupił parę lat temu prostego Nikifora, to teraz jest bogaty – mówi Elżbieta Mączyńska prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co młodzi myślą o społeczeństwie i demokracji?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 11:25
Z badań wynika, że poziom społecznego i politycznego zaangażowania polskich studentów jest bardzo niski. Dlaczego tak się dzieje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Bahr: rzeczywistość PRL-owska była pełna dziur

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 03:12
Od zawsze nosił w sobie chęć pracy w polityce, bądź w dyplomacji. Dostał się na studia, choć jako jedyny spośród przyjętych kandydatów nie był członkiem partii. O dyplomacji i miejscu Polski w naszej części Europy rozmawialiśmy w "Klubie Trójki" z byłym ambasadorem Jerzym Bahrem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Coldwater" - wstrząsający obraz "poprawczaka"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 02:56
- Nie mówię, że wszystkie te ośrodki są złe. (...) Ale wśród personelu są czasami osoby, które wcześniej były osadzone w tych ośrodkach. To przepis na katastrofę - mówił w "Klubie Trójki" Vincent Grashaw, reżyser filmu "Coldwater”.
rozwiń zwiń