Maniery studentów: zjawisko, które nie przestaje zaskakiwać

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Maniery studentów: zjawisko, które nie przestaje zaskakiwać
Foto: Glow Images/East News

Dawniej mówiło się "grzeczny jak Francuz". A jeśli byśmy chcieli to powiedzenie odnieść do studentów? O manierach żaków rozmawialiśmy w poniedziałkowym "Klubie Trójki".

Posłuchaj

Student nie dość dobrze wychowany? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak grzyby po deszczu powstają różne akademie, kursy, szkolenia, które mają studentów nauczyć dobrego wychowania. W internecie mnożą się fora i strony dotyczące tego tematu. Jak się okazuje, temat dobrych manier i odpowiedniego zachowania nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. – Nie ma reguły. Są bardzo różni studenci - z różnych domów i środowisk. Oczywiście te najbardziej skrajne przypadki nadają kształt całej grupie, ale tak jest też z kibicami – mówi Piotr Kłyk, trener Szkoły Dobrych Manier.
Na złe maniery studentów lub ich brak składa się szereg czynników. – Weźmy pod uwagę to, co wydarzyło się po 1989 roku, czyli umasowienie wyższego wykształcenia. Chodzi o wtłaczanie w umysły młodych ludzi, że wyższa uczelnia jest rodzajem firmy, która świadczy usługi dla ludności. Stąd wynika roszczeniowa postawa dużej grupy studentów, któzy przychodzą na uczelnię jak petenci do urzędu. Posługują się nawet podobnym językiem. Kolejna sprawa to kompletna nieznajomość hierarchii kadry akademickiej. Studenci nie wiedzą, jak się zwracać do wykładowców – mówi prof. Wojciech Józef Burszta, antropolog kultury.
Żacy mają problemy nie tylko z właściwym tytułowaniem, ale też z korespondencją. Coraz częstsze korzystanie ze skróconych form wypowiedzi typu SMS czy wiadomość elektroniczna powoduje, że wydawane przez nich komunikaty przypominają twitty z serwisu społecznościowego. – Nie potrafimy zbudować dłuższej wypowiedzi, bardziej złożonej, bo lepiej zmieścić się w 160 znakach – mówi Piotr Kłyk.
"Rektorze poszukuję swojego indeksu, który mi zaginął gdzieś. Czy mógłby mi Pan napisać, gdzie mogę znaleźć albo gdzie się zanosi i gdzie się odbiera indeks jak się zgubi??? Pozdrawiam, BARTEK."

To próbka, ale czy próbka reprezentatywna wypowiedzi studenta? Posłuchaj całej audycji.

W "Klubie Trójki" gościli Piotr Kłyk, trener Szkoły Dobrych Manier oraz prof. Wojciech Józef Burszta, antropolog kultury ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Do słuchania audycji "Klub Trójki" zapraszamy od poniedziałku do czwartku po godzinie 21.00.

Program poprowadził Dariusz Bugalski.

sm

Polecane