Jak powstawał książka "Smoleńsk" Torańskiej?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 14:40
"Była przekonana, że ta lotnicza katastrofa okaże się wydarzeniem o daleko i głęboko sięgających skutkach. Powiedziała, że zrobi z tego książkę" – wspomina Paweł Szwed, wydawca "Smoleńska" Teresy Torańskiej.
Szczątki Tu-154 na lotnisku Sewiernyj w Smoleńsku (zdjęcie archiwalne)
Szczątki Tu-154 na lotnisku Sewiernyj w Smoleńsku (zdjęcie archiwalne)Foto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Katastrofa smoleńska wg Torańskiej. Po tej książce rozwiewa się mgła

Książka powstała i nie powstała. Prace nad nią przeciągały się, potem u autorki zdiagnozowano raka. Teresa Torańska zmarła 2 stycznia bieżącego roku. Kiedy nazajutrz rozmawialiśmy o niej w " Klubie Trójki ", było już wiadomo, że zostawiła ogromne materiały, liczne wywiady, notatki – nie układające się jednak w całość, która planowana była jako reportaż raczej, niż zbiór rozmów (wywiady "miały być tylko częścią książki, wplecioną w autorską narrację" – pisze Szwed).

 

Zobacz specjalny serwis poświęcony katastrofie smoleńskiej >>>

/

Ostatecznie zdecydowano się wydać trzydzieści jeden autoryzowanych wywiadów (czterej rozmówcy nie zgodzili się na wykorzystanie wywiadów z nimi), opatrzone wstępem Teresy Torańskiej i posłowiem Lidii Ostałowskiej, w układzie zaproponowanym przez redaktorkę tomu, Elżbietę Lewczuk. Nie jest to opowieść o sporze "zamach czy katastrofa", ale zarejestrowanie ludzkich emocji, związanych z tym tragicznym wydarzeniem, źródeł rodzącego się konfliktu i – jak mówi się coraz chętniej – dwóch "narracji" o tym wydarzeniu. Torańska, swoim zwyczajem, nie komentuje, raczej prowokuje i pozwala mówić bohaterom: od Jolanty Szczypińskiej i Joachima Brudzińskiego, przez Annę i Bronisława Komorowskich, aż po Michała Kamińskiego i Stefana Niesiołowskiego.

Posłuchaj rozmów z Teresą Torańską >>>

O metodzie pracy Teresy Torańskiej i o tym, jak powstawała jej ostatnia książka, będziemy dziś rozmawiać z Lidią Ostałowską (autorką posłowia), Leszkiem Sankowskim (mężem autorki) oraz Pawłem Szwedem (wydawcą).

Zapraszamy na "Klub Trójki" w czwartek, 7 listopada po 21.05 ,

Sylwia Héjj i Jerzy Sosnowski

Czytaj także

Ewa Kopacz: zespoły parlamentarne będą działać jak do tej pory

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2013 23:59
Funkcjonowanie zespołów parlamentarnych bez zmian. Taka jest konkluzja po spotkaniach marszałek Ewy Kopacz z ekspertami oraz członkami Prezydium Sejmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy sondaż: większość Polaków nie wierzy w zamach w Smoleńsku

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 18:44
Konferencja naukowa w sprawie katastrofy smoleńskiej nie wyjaśni jej przyczyn - uważa zdecydowana większość Polaków. Aż 72 procent ankietowanych przez CBOS jest zdania, że w ten sposób nie uda się zbliżyć skrajnych stanowisk w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zespoły parlamentarne - potrzebne zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 19:26
Paweł Deresz, mąż zmarłej w katastrofie smoleńskiej posłanki Jolanty Szymanek-Deresz, wystosował list otwarty do marszałek Sejmu o dołożenie starań w celu szybkiego zakończenia haniebnego spektaklu, który jego zdaniem toczy się w Sejmie w związku z działalnością zespołu Antoniego Macierewicza.
rozwiń zwiń