Prezes EBI: bezrobocie młodych trzeba zwalczyć natychmiast

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 19:48
Małe i średnie firmy to sektor, w którym powinno być najwięcej pracy dla młodych ludzi, dlatego trzeba go szczególnie wspierać - mówił w Trójce Werner Hoyer, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Audio
  • Werner Hoyer, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego: problem bezrobocia młodych trzeba zlikwidować natychmiast (Salon Ekonomiczny Trójki i Dziennika Gazety Prawnej/Trójka)
Werner Hoyer, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego
Werner Hoyer, prezes Europejskiego Banku InwestycyjnegoFoto: PAP/EPA/NICOLAS BOUVY

Wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw, dopasowanie oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy oraz unijne środki z nowej perspektywy - to sposoby, które mogą pomóc w walce z bezrobociem młodych według Wernera Hoyera, prezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Hoyer jest gościem III Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

Jego zdaniem bezrobocie młodych to największy strukturalny problem w Unii Europejskiej.

Sektor małych i średnich firm to według Hoyera zaplecze dla młodych pracowników, bo to właśnie tam są dla nich miejsca pracy. - Jest to istotne, by właśnie tam pobudzać wzrost i skłonić nawet najmniejszych biznesmenów do zadania sobie pytania, czy przypadkiem nie potrzebujemy zatrudnić jeszcze jednego człowieka do firmy - mówił szef EBI w Trójce.

Innymi sposobami walki z bezrobociem młodych ma być lepsze dopasowanie oferty edukacyjnej do rynku prac oraz zapisanie w kolejnej wieloletniej perspektywie finansowej 6 mld euro na wsparcie młodych ludzi na rynku pracy. Te pieniądze wydają się duże, ale zostałyby podzielone na 28 krajów w perspektywie siedmiu lat.

- Problemem bezrobocia młodych trzeba się zająć natychmiast - pokreślił Hoyer.

Będzie to jeden z tematów czwartkowego unijnego szczytu w Brukseli. - To nie tylko katastrofa społeczna, ale również katastrofa ekonomiczna oraz katastrofa w wymiarze czysto ludzkim. To sprawa, która zagraża całemu wielkiemu przedsięwzięciu, jakim jest Unia Europejska. Jeżeli stracimy to pokolenie i ono nie weźmie dla siebie tego wszystkiego, co może dać im zintegrowana Europa, to przyszłości naszego kontynentu nie wróży to zbyt dobrze - ostrzegł Hoyer.

Szef EBI zaznaczył, że w tym roku moc kredytowa Banku zwiększyła się z 50 do 70 mld euro. Pieniądze te zostaną przeznaczone na wsparcie sektora MSP, dofinansowanie gospodarki opartej na innowacyjności, a także alternatywnych źródeł energii i inwestycji infrastrukturalnych.

- Ekonomia to nauka o zarządzaniu zasobami, których zawsze brakuje. Jak zajmiemy się jedną sprawą, inną trzeba albo zostawić, albo w najlepszym razie ograniczyć - przyznał Hoyer.

W tym roku na inwestycje w Polsce EBI przeznaczy 5,5 mld euro. Zwiększenie mocy kredytowych Banku ma przysłużyć się Polsce szczególnie w latach 2014-15.

Rozmowę poprowadził Paweł Sołtys.

Czytaj także

Unijna pomoc w walce z bezrobociem wśród młodych

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2013 09:04
Polska otrzyma kilkaset milionów euro na walkę z bezrobociem wśród osób do 25 roku życia; bezrobocie wśród młodych w aż 13 państwach Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, przekroczyło 25%.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bielecki: idea unii bankowej wydaje się zbyt optymistyczna

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 09:05
W opinii byłego premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego największą wadą idei unii bankowej jest to, że kontrola nie będzie odbywała się w czasie rzeczywistym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wysokie bezrobocie wśród unijnej młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 10:42
W "Komentarzu Europejskim": o działaniach, jakie UE zamierza podjąć w celu rozwiązania problemu bezrobocia wśród młodzieży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepsze dane z handlu i rynku pracy, ale to nie pora na zbytni optymizm

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 18:11
W gospodarce jest coraz lepiej, ale wciąż widać spowolnienie. Bezrobocie wciąż pozostaje wyższe niż rok temu.
rozwiń zwiń