Hans Christian Andersen. Historia bajkopisarza

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 15:00
Hans Christian Andersen miał czternaście lat i pustki w kieszeni, kiedy z rodzinnego Odense pojechał do stolicy. Marzył o tym, by zostać aktorem.
Audio
  • Hans Christian Andersen. Historia bajkopisarza (Trójka pod Księżycem)
Hans Christian Andersen
Hans Christian AndersenFoto: Wikipedia/domena publiczna

Po kilku groteskowo nieudanych próbach zainteresowania możnych wielkiego świata swoim talentem błąkał się po obcych ulicach... Do domu... Klęska…

Podjął jeszcze jedną próbę.

Drzwi do domu królewskiej Szkoły Chóralnej otworzyła Andersenowi gosposia, która z sympatią wysłuchała historii chłopca. Weszła do salonu. Giuseppe Siboni podejmował tu gwiazdy życia artystycznego Kopenhagi, wśród nich poetę Bagessena i kompozytora Weyse'a.

Przed nimi stanął Andersen: czternastolatek w garniturze przerobionym z ojcowskiego palta, w wygniecionym kapeluszu. Wysoki, chudy, niezgrabny.

Ale to dłuższa historia…

Zapraszam do wysłuchania dołączonej audycji, którą poprowadził Dariusz Bugalski.

Audycji "Trójka pod księżycem" można słuchać w nocy z czwartku na piątek od północy do godz. 2.00.

Zobacz także

Czytaj także

Audiodeskrypcja, czyli jak odmalować piękno świata niewidomym

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 04:00
Osoby z dysfunkcjami sensorycznymi też chcą chodzić do kina, teatru, na wystawy i czerpać w pełni z życia kulturalnego. Dzięki audiodeskrypcji jest to możliwe. Jak są przygotowywane tego typu opisy i dlaczego jest to tak ważne - o tym rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piraci z San Francisco

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 12:51
Dave Eggers to amerykański pisarz i wydawca. Jego najwspanialszym dokonaniem nie są jednak książki, lecz… Jak określić projekt 826 Valencia, który Eggers powołał do życia w San Francisco?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć, która była spektaklem

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 04:15
Ostatnie słowa wielkich ludzi składają się na fascynującą opowieść. Gesty i wypowiadane w momencie śmierci mowy stanowiły przez wieki element schematu, pokazującego, jak należy godnie odchodzić z tego świata. O umieraniu, które było spektaklem rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń