Teatralne wydanie TPK

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2014 10:00
Katowice – Warszawa – Kraków. Festiwale i nagrody literackie zdominowały TPK i MBK w październiku. Czas na festiwale i nagrody teatralne, ale też sezon nabrał tempa, to znaczy premiera za premierą. W "Trójce pod Księżycem" próbowaliśmy przyjrzeć się mapie teatralnej w listopadzie i grudniu.
Audio
  • Teatralne wydanie TPK (Trójka pod Księżycem/Trójka)
Nagrody Teatru 201314 foto: Marta Ankiersztejn
Nagrody Teatru 2013/14 foto: Marta AnkiersztejnFoto: foto: Marta Ankiersztejn

W Katowicach 8 listopada rozpoczyna się XVI Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. W tym wydaniu TPK – pierwsze informacje na ten temat. W Teatrze Śląskim poza tym – kolejna premiera z cyklu "Śląsk Święty Śląsk Przeklęty". Nasz Talent 2013 – Ewelina Marciniak wyreżyserowała adaptację powieści Szczepana Twardocha – "Morfina".

Z warszawskich teatrów wybraliśmy prywatny Teatr IMKA oraz Teatr Powszechny pod nową dyrekcją. Przyjęli nasze zaproszenie: Jacek Cieślak – selekcjoner Festiwalu "Polska w IMCE" oraz twórca i dyrektor IMKI – Tomasz Karolak. Zaprosiliśmy także dyrektorów Teatru Powszechnego: Pawła Łysaka i Pawła Sztarbowskiego.

NOWE
NOWE ŻYCIE - neon / Elżbieta Jabłońska / instalacja przed Teatrem Powszechnym http://www.festiwal.mozg.pl/

Tak się składa, że spektakle z ich poprzedniego Teatru – Polskiego w Bydgoszczy będą obecne na festiwalach, m.in. w Katowicach, a także w Gdańsku (Wybrzeże Sztuki). IMKA z kolei będzie obecna w Krakowie na "Boskiej Komedii".


W poniedziałek wręczone zostały najważniejsze nagrody teatralne, czyli przyznawane przez miesięcznik "Teatr": Nagroda im. Al. Zelwerowicza i Nagroda im. K. Swinarskiego. Z laureatami już rozmawialiśmy wcześniej, ale dziś podsumowaliśmy temat.

/

Zapraszamy do wysłuchania audycji, jest dołączona do artykułu.
Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.