Jan Klata: nasz teatr czyni nas mądrzejszymi

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 04:44
- Warto kultywować tradycję zespołu teatralnego w Polsce, który nie jest wyłącznie zbieraniną wolnych najmitów dobieranych do spektaklu. Jest to naszym wielkim przywilejem i czyni nas mądrzejszymi - mówi Jan Klata.
Audio
  • Otwarcie roku Jubileuszu Teatru Publicznego (Trójka Pod Księżycem)
Jan Klata, dyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie
Jan Klata, dyrektor Narodowego Starego Teatru w KrakowieFoto: PAP/Grzegorz Hawałej

- Bardzo zależało nam na tym, by pokazać obszar czasu, który minął od 1765 roku, i wspólnie z kolegami z Instytutu Teatralnego wymyśliliśmy, by wszyscy usłyszeli o tym, co się wydarzyło przez 250 lat w teatrze publicznym w Polsce i widzieli to w liczbach, czasie. Chyba wszyscy mieliśmy poczucie, że przez ten okres wydarzyło się bardzo wiele - opowiada o otwarciu roku Jubileuszu Teatru Publicznego Sebastian Majewski, zastępca dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie ds. artystycznych.
Prof. dr hab. Dariusz Kosiński dodaje, że polski teatr ma znacznie więcej niż 250 lat. Rzeczywiście tyle czasu dzieli nas od występu zespołu powołanego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który to występ został uznany przez historyków za pierwsze przedstawienie stałego zawodowego publicznego teatru polskiego. Przedstawienia jednak grano już wiele wieków wcześniej.
Goście spotkania zachęcali do chodzenia na sztuki więcej niż jeden raz, odkrywania ich na nowo po latach. - Magia teatru różni się tym od czasu utrwalonego na taśmie celuloidowej, że nie powtarzamy ciągle filmów Tarkowskiego, tylko mamy swój wewnętrzny czas. Ludzie się starzeją, zmieniają, niektórzy młodnieją, inaczej przebiega energia pomiędzy sceną a publicznością i spektakle się zmieniają. To jeden z powodów, dla których warto chodzić do teatru - mówi Jan Klata.

Narodowy
Narodowy Stary Teatr w Krakowie, foto: wikipedia, domena publiczna
Audycja powstała w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie w czasie finału uroczystości inaugurujących 250-lecie teatru publicznego w Polsce. Całość odbyła się w obecności minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej.
Inauguracyjny
Inauguracyjny performans
Inauguracja
Inauguracja - minister Małgorzata Omilanowska i Jan Klata

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego - koordynator programu jubileuszu - zaproponował, by to właśnie Narodowy Stary Teatr otwierał Rok Teatru Publicznego w Polsce, a zamykał - 19 listopada - Teatr Narodowy w  Warszawie. Stary Teatr to jeden z najstarszych budynków teatralnych, a Teatr Narodowy to najstarszy teatr publiczny w Polsce.

Do Krakowa zostali zaproszeni dyrektorzy teatrów publicznych w Polsce, a jest ich 117. Zaprosiliśmy przede wszystkim dyrektorów obu narodowych scen oraz dyrektorów Instytutu Teatralnego. W roli współgospodyni wydania wystąpiła rzecznik IT - Kaja Stępkowska.

Współorganizatorem spotkania był Instytut Teatralny. Transmisję realizowało Radio Kraków.
***

Tytuł audycji: Trójka Pod Księżycem

Prowadziła: Barbara Marcinik

Goście: Jan Klata (reżyser, dyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie), Kaja Stępkowska (rzeczniczka Instytutu Teatralnego), Dorota Buchwald (dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego), prof. dr hab. Dariusz Kosiński (zastępca dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego ds. programowych), Sebastian Majewski (zastępca dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie ds. artystycznych), Łukasz Orłowski (Instytut Teatralny)

Data emisji: 13.02.2015

Godzina emisji: 00:06

(sm/iwo)

Czytaj także

Anna Dymna pomaga potrzebującym artystom

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 20:10
Z inicjatywy Anny Dymnej na początku roku od lat odbywa się w krakowskiej Filharmonii koncert dla artystów potrzebujących pomocy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatralny jubileusz w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 17:10
12 lutego w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie odbędzie się inauguracja jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Tego dnia dziennikarze Trójki rozmawiać będą z osobistościami świata kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister kultury: teatr, czyli możliwość dialogu

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 21:55
Z okazji teatralnego święta gościem audycji "Klub Trójki" była minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.
rozwiń zwiń