Kalendarz na 250-lecie teatru publicznego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 20:41
Rok 2015 jest nie tylko rokiem spektakularnych jubileuszy, jest także rokiem niezwykłych kalendarzy. Jeden z nich objeżdża Polskę (Trójka w obrazach wielkich mistrzów), inny obrazuje historię polskiego teatru publicznego.
Audio
  • Kalendarz na 250-lecie teatru publicznego w Polsce (Trójka pod Księżycem)
Kalendarz na 250-lecie teatru publicznego w Polsce
Foto: mat. prom

I ten drugi z wyróżnionych kalendarzy (ściennych) stał się pretekstem do rozmowy o historii teatru publicznego w Polsce. Został przygotowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Jego autor był naszym gościem. To prof. Dariusz Kosiński, wicedyrektor IT. Profesor był naszym przewodnikiem po historii polskiego teatru. W roli pilnych uczennic wystąpiłyśmy my – czyli wraz ze mną Kaja Stępkowska, a wspomógł nas nowy rzecznik IT Łukasz Orłowski.
12 kart kalendarza: od reprodukcji malowidła, przedstawiającego pierwsze wnętrze Teatru Narodowego (1790) po zdjęcie z (A)polonii w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego (2009).

Inauguracja roku jubileuszu miała miejsce w Krakowie w Narodowym Starym Teatrze (patrz wydanie TPK z 13 lutego). W ubiegłym tygodniu dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie zaprosił nas na konferencję, podczas której poinformował nas o warszawskich wydarzeniach roku jubileuszu. I - Jan Englert otworzył to wydanie TPK.

/

/

/

/


Zapraszamy
Baszka Marcinik oraz Wojciech Dorosz - wydawca

Czytaj także

Jan Klata: nasz teatr czyni nas mądrzejszymi

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 04:44
- Warto kultywować tradycję zespołu teatralnego w Polsce, który nie jest wyłącznie zbieraniną wolnych najmitów dobieranych do spektaklu. Jest to naszym wielkim przywilejem i czyni nas mądrzejszymi - mówi Jan Klata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedstawiamy ranking galerii 2015

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 20:15
Tygodnik "Polityka" co dwa lata prezentuje ranking galerii polskich, sporządzany przez wybitnego krytyka sztuki Piotra Sarzyńskiego.
rozwiń zwiń