Malta Festiwal Poznań 2015

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 17:58
To pierwsza oficjalna zapowiedź tegorocznej - 25. - Malty.
Audio
  • Malta Festiwal Poznań 2015 (Trójka pod Księżycem)
Malta Festiwal Poznań 2015
Foto: mat. prom.

Festiwal w swojej nowej od kilku lat wersji to:

  • GENERATOR MALTA
  • Tydzień zamykający
  • oraz porządkujący całość merytorycznie: IDIOM.

W tym roku idiom maltański brzmi optymistycznie (?): Nowy Ład Światowy (#NewWorldOrder). Jego kuratorem jest Tim Etchells (rocznik 1962), brytyjski artysta, twórca grupy teatralnych performerów Forced Entertainment.

Co złoży się na zdarzenia podporządkowane idiomowi, dowiemy się już dzisiaj.
Zapytamy także o to, w jaki sposób Malta przeniknie do społecznej tkanki miasta, co zapewne stanie się za pośrednictwem GENERATORA. Jego kuratorką w tym roku jest Joanna Pańczak, która do współpracy zaprosiła Karolinę Kubik i Macieja Frąckowiaka.

Andrzej
Andrzej Chyra, Paweł Mykietyn, Małgorzata Sikorska-Miszczuk


Zamykający 25 MFP tydzień poza wspomnianymi elementami będzie zawierał dwa bonusy:

  • prapremierę opery Pawła Mykietyna w reżyserii Andrzeja Chyry "Czarodziejska Góra". Libretto na podstawie powieści Tomasza Manna napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk. To dzięki Malcie i Teatrowi "Syrena" w Warszawie obchodzimy nieoficjalny rok Tomasza Manna (1875–1955).
  • upamiętniające pierwszy maltański koncert (1995) dwa koncerty Michaela Nymana. Jeden – przebojowy, drugi – premierowy.


Z trzech co najmniej powodów cieszymy się na jubileuszową Maltę, patronując jej po raz kolejny.

Neon,
Neon, 2010 / Tim Etchells / fot. Tobias Hübel

Tej, inaugurującej w Trójce maltańskie święto, nocy usłyszymy: Tima Etschellsa, Małgorzatę Sikorską-Miszczuk, Andrzeja Chyrę i Pawła Mykietyna. Naszymi natomiast gośćmi w studiu Trójki będą: dyrektor MFP – Michał Merczyński, Katarzyna Tórz – koordynatorka programu oraz Maria Stokłosa - odpowiedzialna za ruch sceniczny w operze "Czarodziejska góra" i - nominowana w tym roku do Oskara za film pt. "Joanna" - Aneta Kopacz, tym razem jako twórczyni dokumentu o 25-letniej historii Malty.

Do usłyszenia.
Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.