Palindrom w PGS i Lato z Szekspirem

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 14:50
W pierwszym wakacyjnym wydaniu TPK zapraszamy na nową wystawę w PGS w Sopocie i na Lato z Szekspirem w Gdańsku - wydarzenia z Trójkowym Znakiem Jakości.
Audio
  • Palindrom w PGS i Lato z Szekspirem (Trójka pod Księżycem)
Fragment plakatu promującego Palindrom
Fragment plakatu promującego "Palindrom"Foto: mat. promocyjne

To już tradycja: od lat pierwsze lipcowe wydanie TPK (podobnie jak MBK) transmitujemy znad morza, gdzie przenosi się na dwa miesiące życie kulturalne. Są tam organizowane nie tylko wielkie festiwale, gromadzące tysiące osób na polach, placach i ulicach, ale także (znacznie dłużej - od połowy lat 90.) spotkania w kameralnych salach teatrów i galerii.

Od roku 1997 odbywa się w Gdańsku na przełomie lipca i sierpnia Festiwal Szekspirowski. W tym roku, po raz pierwszy w otwartej jesienią 2014 siedzibie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, rozpoczęło się Lato z Szekspirem. Po raz pierwszy -  na scenie elżbietańskiej i w pierwszej koprodukcji GTS z Teatrem Wybrzeże. Naszymi gośćmi są: reżyser Paweł Aigner oraz aktorka Katarzyna Figura. 

Rozmawiamy o "Wesołych kumoszkach z Windsoru", które zainaugurowały Lato z Szekspirem.

PGS w Sopocie przygotowuje specjalny program na lato. W tym roku - bardzo ambitny. Pierwszą z otwartych wystaw jest "Palindrom" Roberta Kuśmirowskiego, który na tej niezwykłej wystawie zgromadził prace kilkudziesięciu artystów profesjonalnych i... nieprofesjonalnych pacjentów szpitali psychiatrycznych. Prace nie są podpisane. Jaki jest efekt tego zestawienia? O tym  dyskutujemy z dyrektorem PGS Zbigniewem Buskim oraz z artystą prezentującym swoje prace na wystawie Jackiem Staniszewskim.

Naszym rozmowom towarzyszy muzyka Michaela Nymana, który w ub. sobotę dał koncert na Malta Festival Poznań.

Trójka pod księżycem z PGS w Sopocie "Trójka pod Księżycem" z PGS w Sopocie

Zapraszamy!

Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz - wydawca

PGS, Herbaciarni i GTS oraz Andrzejowi Dubasowi z Radia Gdańsk dziękujemy za pomoc w realizacji audycji.