"Lilla Weneda" i nowy sezon w Teatrze Powszechnym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2015 04:00
Sezon 2015/2016 w Teatrze Powszechnym na warszawskiej Pradze rozpoczyna się już pod koniec sierpnia premierą rzadko wystawianego we współczesnym teatrze dramatu Juliusza Słowackiego - "Lilla Weneda".
Audio
  • Lilla Weneda i nowy sezon w Teatrze Powszechnym w Warszawie (Trójka pod Księżycem)
Lilla Weneda w Teatrze Powszechnym w Warszawie
"Lilla Weneda" w Teatrze Powszechnym w WarszawieFoto: Wojciech Dorosz

To drugi już sezon w Powszechnym pod dyrekcją Pawłów Łysaka i Sztarbowskiego i, podobnie jak poprzedni, zaangażowany programowo w lokalne sprawy. Naszymi gośćmi byli więc obaj panowie dyrektorzy, którzy obiecali oprowadzić nas po przestrzeniach, do których będą nas zapraszali w najbliższym czasie.

Liczyliśmy, że na noc przed premierą dołączą do nas reżyser Michał Zadara oraz aktorzy Karolina Adamczyk i… Bartosz Porczyk, występujący gościnnie w "Lilli Wenedzie". Do naszego studia ostatecznie dotarł reżyser, aktorzy musieli zregenerować siły.

Próba prasowa "Lilli Wenedy". Na pierwszym planie reżyser - Michał Zadara. Próba prasowa "Lilli Wenedy". Na pierwszym planie reżyser - Michał Zadara.

Michał Zadara wystawia zresztą drugiego już Słowackiego w Powszechnym. Sezon 2014/2015 kończył premierą "Fantazego". Partnerem Teatru Powszechnego jest Centrala, powstała z inicjatywy Michała Zadary, a premiery dramatów Słowackiego zostały dofinansowane "w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa".

Żywotność klasyki polega zazwyczaj na tym, że może być ona "używana" jako klucz do współczesności. Rozmawialiśmy o tym także w kontekście gdańskiej inscenizacji powieści Bolesława Prusa "Faraon".

 
Choć mamy jeszcze w tym roku tylko jeden weekend wakacji, pracowicie spędziliśmy tę noc, nie wykluczając łączenia przyjemnego z pożytecznym.

Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz - wydawca.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Data emisji: 28.08.2015
Godzina emisji: 00.05

Czytaj także

Pięciolecie PGS w Sopocie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 21:00
12 sierpnia minęła 5. rocznica powrotu Państwowej Galerii Sztuki do Domu Zdrojowego w Sopocie. Po gruntownej, trwającej wiele lat przebudowie, Dom Zdrojowy został otwarty i rozpoczął się nowy rozdział działalności sopockiej Galerii, dla nas o tyle ważny, że od pięciu lat patronujemy jej, a więc to nasz wspólny jubileusz.
rozwiń zwiń