Noblowska noc 2015. Świętujemy ze Swietłaną Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 20:58
Od ponad 20 lat spotykamy się w "Trójce pod Księżycem" (zdarzało się, że w "Klubie Trójki") po ogłoszeniu laureata Literackiej Nagrody Nobla. W tym roku jest to laureatka - białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz.
Audio
  • Noblowska noc 2015. Świętujemy ze Swietłaną Aleksijewicz (Trójka pod Księżycem)
Swietłana Aleksijewicz była w maju tego roku gościem dyskusji panelowej Potrzeba nieustannego dziwienia się
Swietłana Aleksijewicz była w maju tego roku gościem dyskusji panelowej "Potrzeba nieustannego dziwienia się"Foto: PAP/Radek Pietruszka

Zarówno podawanie decyzji Szwedzkiej Akademii, jak i uroczystość wręczenia Nagrody Nobla odbywają się wedle raz ustalonego scenariusza. Można uznać tę konsekwencję za rodzaj rytuału. I – my – podobnie postępujemy. Łączymy się ze Sztokholmem, by porozmawiać o okolicznościach przyznania pisarzowi/pisarce Nagrody Nobla w danym roku. Komentujemy notowania na giełdach bukmacherskich, przyglądamy się sylwetce sekretarza stałego Szwedzkiej Akademii. I – tu – jest pewna odmiana! Od tego roku funkcję tę pełni … kobieta – Sara Danius.

Staramy się oczywiście nakreślić sylwetkę laureata/laureatki. W tym roku literacki Nobel zostanie 10 grudnia (tradycyjnie w rocznicę śmieci fundatora Nagrody) wręczony Swietłanie Aleksijewicz, białorusko-rosyjsko-ukraińskiej pisarce.

Naszymi gośćmi są tej nocy: znawczyni Sztokholmu – Marta Prochwicz oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie – Arkadiusz Bernaś. O laureatce oraz literacko-społeczno-politycznym krajobrazie jej twórczości rozmawiamy również z Agnieszką Sowińską, tłumaczką literatury rosyjskiej, Markiem Radziwonem, byłym dyrektorem Instytutu Polskiego w Moskwie, sekretarzem Nagrody Nike oraz prof. Stanisławem Beresiem, jurorem Nagrody Literackiej EUropy Środkowej Angelus.

O znawców literatury tworzonej przez laureata tego dnia najtrudniej. Są oblegani przez wszystkie media. I – bardzo dobrze. Oznacza to, że nagroda w dziedzinie literatury wciąż stanowi "fakt medialny".

Nasze spotkanie wszak nie ma charakteru literackiego. Świętem Nagród Nobla i dniem, w którym rozmawiamy o literaturze jest 10 grudnia.

Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Data emisji: 09.10.2015
Godzina emisji: 00.05

fbi

Czytaj także

Angela Merkel faworytką bukmacherów do Pokojowej Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 19:21
Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma zdecydowanie największe szanse na zdobycie tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla - wynika z zakładów obstawianych przez klientów brytyjskiej firmy bukmacherskiej Ladbrokes.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed literacką nagrodą Nobla. Poznaj nasze typy!

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 10:30
W ostatnich latach wskazywano wielu "murowanych kandydatów" do wyróżnienia, te przewidywania jednak rzadko się sprawdzały. Kto może zostać noblistą w tym roku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacka Nagroda Nobla dla Swietłany Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 13:29
Laureatką literackiej Nagrody Nobla została Swietłana Aleksijewicz - białoruska pisarka i dziennikarka, tworząca w języku rosyjskim. Autorka książek, filmów i sztuk teatralnych.
rozwiń zwiń