Malta Festival Poznań - po półmetku

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 02:00
Mimo że Malta nie jest już wyłącznie festiwalem teatralnym (patrz: "Klub Trójki" z 21 czerwca), są na nim pokazywane także spektakle teatralne, choć nie wszystkie wpisują się w "idiom", którym w tym roku jest "Paradoks widza". I o tych spektaklach - prezentowanych poza "idiomem" - rozmawialiśmy po półmetku Malty.
Audio
  • Malta Festival Poznań - po półmetku (Trójka pod Księżycem)
Główna arena Malta Festival na Placu Wolności w Poznaniu
Główna arena Malta Festival na Placu Wolności w PoznaniuFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Naszymi gośćmi byli dwaj dyrektorzy poznańskich teatrów: Piotr Kruszczyński - dyrektor Teatru Nowego oraz Maciej Nowak - dyrektor Teatru Polskiego. Z Piotrem Kruszczyńskim przypomnieliśmy spektakl "Gorączka czerwcowej nocy" w reżyserii Remigiusza Brzyka. To w kontekście przygotowywanego na finał Malty multimedialnego widowiska Jana Komasy - "Ksenofonia. Symfonia dla Innego", które to widowisko upamiętni 60. rocznicę poznańskiego czerwca.


Maciej Nowak
zaprosił nas na przedpremierowe pokazy "Scen myśliwskich z Dolnej Bawarii" w reżyserii Grażyny Kani. Z obydwoma dyrektorami nawiążemy jednak również do dyskusji na temat "Paradoksu widza".

Podzieliliśmy się wnioskami z tego, co na Malcie wydarzyło się przez tydzień (od 17 czerwca). Zapytaliśmy, na ile "nośny" okazał się tegoroczny "idiom". Omówiliśmy program kończący XXVI Maltę.


Współgospodarzem wydania był dyrektor MFP - Michał Merczyński, przez którego zostaliśmy zaproszeni do biura maltańskiego nad Placem Wolności - czynnym całą dobę niemal centrum festiwalowym. Była też okazja porozmawiać o Poznaniu, oglądanym z perspektywy innych festiwalowych miejsc, a jest ich 58! Próbowaliśmy ogarnąć więc i Generator Malta.


***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 24.06.2016
Godzina emisji: 00.05

Czytaj także

"Paradoks widza" na Malta Festival Poznań

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 12:05
- "Paradoks widza" jest moim zdaniem związany z obecną sytuacją bycia daleko, a jednocześnie blisko - mówi o Lotte Van Den Berg, kuratorka Malta Festival Poznań 2016.
rozwiń zwiń