20-lecie Nobla dla Wisławy Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 02:00
Od lat w tygodniu ogłaszania nazwisk laureatów Nagrody Nobla (chemia, fizyka, fizjologia lub medycyna, literatura, pokojowa) w "Trójce pod Księżycem" (wcześniej - w "Klubie Trójki") rozmawiamy o tym, czym żyje w tych dniach Sztokholm, nade wszystko komentujemy to, co wydarzyło się w stolicy Szwecji w czwartek.
Audio
  • 20-lecie Nobla dla Wisławy Szymborskiej (Trójka pod Księżycem)
Wisława Szymborska, Michał Rusinek i Barbara Marcinik (Klub Trójki, 27 października 2010)
Wisława Szymborska, Michał Rusinek i Barbara Marcinik ("Klub Trójki", 27 października 2010)Foto: Wojciech Dorosz

W czwartek poznajemy bowiem zawsze nazwisko laureata w dziedzinie literatury, a ta dziedzina budzi największe zainteresowanie, podsycane zresztą przez Szwedzką Akademię, która wiadomość o dniu ogłoszenia literackiego Nobla podaje w ostatniej chwili.

"The date will be set later" - taka informacja musi nam wystarczyć, choć wiemy, że musi to być czwartek. Przez ponad 20 lat był to czwartek w owym tygodniu ogłaszania nazwisk laureatów we wszystkich pozostałych dziedzinach (wyjątek stanowi rok, w którym nazwisko literackiego laureata podano wcześniej).


Ceremonia w Filharmonii Sztokholmskiej wręczenia Nagrody Nobla. W pierwszym rządzie laureaci Nagrody Nobla, od lewej: w dziedzinie fizjologii i medycyny Peter Doherty i Rolph Zinkernagel, w dziedzinie literatury Wisława Szymborska, w dziedzinie ekonomii James Mirrlees Ceremonia w Filharmonii Sztokholmskiej wręczenia Nagrody Nobla. W pierwszym rządzie laureaci Nagrody Nobla, od lewej: w dziedzinie fizjologii i medycyny Peter Doherty i Rolph Zinkernagel, w dziedzinie literatury Wisława Szymborska, w dziedzinie ekonomii James Mirrlees

W tym roku jednak zostaliśmy zaskoczeni nieoficjalną wiadomością, że Noblistę w dziedzinie literatury poznamy w tygodniu kolejnym, czyli 13 października. Owo przesunięcie spowodowane jest podobno kalendarzem obrad Szwedzkiej Akademii, który w tym roku tak a nie inaczej się ułożył. O noblowskiej arytmetyce opowiedziała nam Marta Prochwicz. Skomplikowane, ale pozostaje działać nierutynowo, czyli czekać do przyszłego czwartku. W naszym z kolei kalendarzu TPK za tydzień nie może być audycją noblowską. Skomplikowane, ale nie pozostaje nic innego, jak zaproponować rozwiązanie kompromisowe. To wydanie TPK pozostało jednak nadal "noblowskie", ale poświęcone 20. rocznicy ogłoszenia Nobla dla Wisławy Szymborskiej. Zamierzaliśmy uczcić ten swoisty jubileusz w MBK. Uczyniliśmy to właśnie dzisiaj.3 października 1996 roku Wisława Szymborska odebrała telefon, który zmienił jej życie (jak się  okazało - na 16 lat). O tych 16 latach z Wisławą Szymborską napisał książkę (prezentowaną w Trójce wiosną tego roku) sekretarz Noblistki - Michał Rusinek (od czterech lat prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej). Tradycyjną więc u nas czwartkową "noblowską noc" w pierwszym tygodniu października spędziliśmy w jego towarzystwie. Przypomnieliśmy "noblowskie rytuały", przywołaliśmy tamten październikowy dzień i raz jeszcze opowiedzieliśmy o jego konsekwencjach. Jak widać więc, żadne skomplikowane obliczenia szwedzkich akademików nie były w stanie naruszyć naszej tradycji, choć musieliśmy wprowadzić zasadnicze modyfikacje do scenariusza.  

 

Zapraszamy zatem do wysłuchania nagrania tej radiowej "alternatywnej nocy noblowskiej".

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz 
Data emisji: 7.10.2016
Godzina emisji: 00.05