O poszukiwaniu wyjątkowych nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 13:45
Czy Państwo doświadczyli w swoim życiu obecności, wsparcia charyzmatycznych nauczycieli? Pozmawiajmy o nich z okazji Dnia Nauczyciela.
Audio
  • O poszukiwaniu wyjątkowych nauczycieli (Trójka pod Księżycem)
W Trójce pod księżycem mówiliśmy o charyzmatycznych przywódcach
W "Trójce pod księżycem" mówiliśmy o charyzmatycznych przywódcachFoto: Glow Images/East News

Leszek Kołakowski mówił o nich (dziesięć lat temu, na Uniwersytecie Warszawskim) w taki sposób: "Potrzebujemy przewodników, którzy potrafią przykazać nam, że powinniśmy rozsiewać przyjaźń i miłość, a nie zawiść. Tęsknimy za takimi mistrzami, a jeśli ich nie ma, czujemy się wystraszeni i bezsilni".

Zatytułował swoje wystąpienie "Charyzmatyczny przywódca, charyzmatyczny nauczyciel".
Kołakowski kończy swój wykład przesłaniem: "Nie potrafimy udowodnić - w naukowym sensie słowa - że wszechświat unosi sens jakiś. Może dać nam najwyżej trudno uchwytne znaki. (…). Chociaż to poczucie wszechogarniającego sensu we wszechświecie nie przekuje się w nadającą się do intelektualnego przyjęcia teorię czy doktrynę, nie jest intelektualnie bezowocne; jest czymś więcej niż przypadkową, nic nie znaczącą emocją, którą umysł racjonalny musi odrzucić. Niezależnie od tego, czy poczucie to jest świadomie uznane, jest ono korzeniem afirmacji naszego istnienia, naszego "tak" zwróconego ku życiu na przekór wszystkim jego okropnościom. Poczucia tego niepodobna nauczyć tak, jak naucza się w szkole zwykłych przedmiotów. Potrzebny jest na ogół mistrz charyzmatyczny, by je wsączyć w nasz umysł. I chociaż wiemy, że charyzmatyczne uzdolnienia mogą być czasem darem diabła i my sami musimy znać różnicę między dobrem i złem, by nie poddać się jego uwodzicielskiej sile, charyzmatyczne dary i charyzmatyczne osobowości są nie tylko prawomocnymi, ale wręcz koniecznymi częściami tej drogi, na której zmagamy się z naszym losem".

Czy Państwo doświadczyli obecności, wsparcia kogoś takiego? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, wypełnionej utworami Boba Dylana, tegorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Data emisji: 14.10.2016
Godzina emisji: 00.05

Czytaj także

Gorące komentarze do literackiego Nobla

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2016 08:39
W dniu ogłoszenia laureata literackiej Nagrody Nobla przygotowaliśmy "Klub Trójki" poświęcony temu wydarzeniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacki Nobel 2016 dla Boba Dylana

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 13:05
Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 115 lat. W tym roku otrzyma ją amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta - Bob Dylan.
rozwiń zwiń