X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Janusz Majewski. Film, kobieta jego życia

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 02:00
Na początku lutego ukazuje się biografia reżysera, napisana i opracowana przez Zofię Turowską - dziennikarkę, autorkę m.in. książek "Agnieszka. Pejzaże z Agnieszką Osiecką" i "Fotografia" o Zofii Nasierowskiej, żonie Janusza Majewskiego.
Audio
  • Janusz Majewski. Film, kobieta jego życia (Trójka pod Księżycem)
Janusz Majewski
Janusz MajewskiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

W ubiegłym roku Janusz Majewski bez rozgłosu obchodził 85. urodziny. Jubileusze i pół-jubileusze to nasza specjalność, stąd zapraszając na spotkanie z reżyserem (przyznajmy, naszym ulubionym), zamierzamy nadrobić zaległości z zeszłego roku i złożyć mu serdeczne, choć spóźnione życzenia.

Książka jest starannie, atrakcyjnie i elegancko wydana, bogato ilustrowana. Jej bohater taki jest: elegancki, poza tym: szarmancki, obdarzony poczuciem humoru i wyobraźnią, utalentowany literacko i niemożliwie pracowity. Jet autorem książek, scenariuszy (zrealizowanych i niezrealizowanych). Reżyseruje od 60 lat filmy i spektakle Teatru TVP. Jak podkreśla wydawca: "Każdy jego film jest odmienny…, nie daje się zaszufladkować. Ma ich na swoim koncie blisko 100…". Cechą wszak wspólną większości jest "odtwarzanie światów, które już nie istnieją", a nie istnieją przede wszystkim dlatego, że należały one do Galicji. To tam najchętniej powraca. Zofia Turowska pisze, że „jest (on) z pokolenia zawieszonego w czasie". I jest jeszcze kilka co najmniej wspólnych mianowników tej bogatej twórczości, jak nie angażowanie się w sprawy polityczne (doraźne), szczególna rola muzyki oraz wyjątkowa "intuicja obsadowa".

Dwie nie wystarczyły, by próbować ogarnąć filmowy kosmos Janusza Majewskiego, ale cieszymy się z spotkania z nim oraz z autorką książki o nim. Dodajmy, że sam też pisał o swojej pracy i barwnie wspominał w "Retrospektywce". Książka Zofii Turowskiej opowiada jedynie o jego drodze filmowej. Ma 400 stron. Ile miałaby, gdyby powstała biografia, ogarniająca całość jego dotychczasowego dorobku?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Sylwia Héjj
Data emisji: 27.01.2017
Godzina emisji: 00.05