Janusz Majewski. Film, kobieta jego życia

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 02:00
Na początku lutego ukazuje się biografia reżysera, napisana i opracowana przez Zofię Turowską - dziennikarkę, autorkę m.in. książek "Agnieszka. Pejzaże z Agnieszką Osiecką" i "Fotografia" o Zofii Nasierowskiej, żonie Janusza Majewskiego.
Audio
  • Janusz Majewski. Film, kobieta jego życia (Trójka pod Księżycem)
Janusz Majewski
Janusz MajewskiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

W ubiegłym roku Janusz Majewski bez rozgłosu obchodził 85. urodziny. Jubileusze i pół-jubileusze to nasza specjalność, stąd zapraszając na spotkanie z reżyserem (przyznajmy, naszym ulubionym), zamierzamy nadrobić zaległości z zeszłego roku i złożyć mu serdeczne, choć spóźnione życzenia.

Książka jest starannie, atrakcyjnie i elegancko wydana, bogato ilustrowana. Jej bohater taki jest: elegancki, poza tym: szarmancki, obdarzony poczuciem humoru i wyobraźnią, utalentowany literacko i niemożliwie pracowity. Jet autorem książek, scenariuszy (zrealizowanych i niezrealizowanych). Reżyseruje od 60 lat filmy i spektakle Teatru TVP. Jak podkreśla wydawca: "Każdy jego film jest odmienny…, nie daje się zaszufladkować. Ma ich na swoim koncie blisko 100…". Cechą wszak wspólną większości jest "odtwarzanie światów, które już nie istnieją", a nie istnieją przede wszystkim dlatego, że należały one do Galicji. To tam najchętniej powraca. Zofia Turowska pisze, że „jest (on) z pokolenia zawieszonego w czasie". I jest jeszcze kilka co najmniej wspólnych mianowników tej bogatej twórczości, jak nie angażowanie się w sprawy polityczne (doraźne), szczególna rola muzyki oraz wyjątkowa "intuicja obsadowa".

Dwie nie wystarczyły, by próbować ogarnąć filmowy kosmos Janusza Majewskiego, ale cieszymy się z spotkania z nim oraz z autorką książki o nim. Dodajmy, że sam też pisał o swojej pracy i barwnie wspominał w "Retrospektywce". Książka Zofii Turowskiej opowiada jedynie o jego drodze filmowej. Ma 400 stron. Ile miałaby, gdyby powstała biografia, ogarniająca całość jego dotychczasowego dorobku?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Sylwia Héjj
Data emisji: 27.01.2017
Godzina emisji: 00.05