Kompozytor - reżyser - mistrz

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 02:00
Pamiętamy o różnych formach jego aktywności, jak on pamięta o Osieckiej, o ogrodach, o polskiej piosence. Jerzy Satanowski.
Audio
  • Jerzy Satanowski: kompozytor - reżyser - mistrz (Trójka pod Księżycem)
Jerzy Satanowski w studiu Trójki
Jerzy Satanowski w studiu TrójkiFoto: Katarzyna Goleniewska

Spotykaliśmy się podczas ubiegłotygodniowych przesłuchań uczestników "Konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej" w pobliżu studia jej imienia, w Trójce. Umówiliśmy się na dłuższą pogawędkę, przeplataną piosenkami Agnieszki Osieckiej, ale nie tylko jej, choć w tym roku minęło 20 lat od jej śmierci.


Fragment plakatu


Ta, jedna z najkrótszych nocy roku, poprzedziła niemal bezpośrednio XVII Festiwal Dwa Teatry oraz nieco odleglejsze (za niecałe 3 tygodnie) 24. Lato Teatralne. Tak się składa, że oba wydarzenia mają miejsce w… Sopocie. Lato w Teatrze Atelier zakończy się 28 sierpnia, a 23 sierpnia… - to dopowiedzieliśmy podczas naszego spotkania w tym wydaniu TPK.

Czas jest wyjątkowy w roku: tuż przed sezonem wakacyjnym, ale lata jeszcze nie ubywa, gdyż nie zdążyło się jeszcze zacząć. Ta wiosna wszak jest nostalgiczna: odeszli ludzie z różnych powodów ważni dla polskiej piosenki, współtwórcy szlachetnej odmiany polskiej rozrywki: Wojciech Młynarski (15 marca u progu wiosny), Zbigniew Wodecki, "nasz" Andrzej Zakrzewski. Taka też jest natura polskiej piosenki: naznaczona nostalgią, ale zarazem dająca sporo radości.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania ostatniego wiosennego wydania TPK w tym roku.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Sylwia Héjj
Data emisji: 16.06.2017
Godzina emisji: 0.05