Literacki Nobel 2017 – Kazuo Ishiguro

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 10:55
W pierwszym tygodniu października ogłaszane są w Sztokholmie nazwiska laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie: medycyny lub fizjologii, fizyki, chemii oraz w Oslo – Nagrody Pokojowej. Nazwisko laureata w dziedzinie literatury poznajemy zawsze w czwartek, choć nie zawsze w tym tygodniu.
Audio
  • Literacki Nobel 2017 – Kazuo Ishiguro (Trójka pod Księżycem)
Kazuo Ishiguro
Kazuo IshiguroFoto: PAP/EPA/NEIL HALL

Szwedzka Akademia termin ujawnienia swojego werdyktu utrzymuje w tajemnicy. Poznajemy go na cztery dni przed ogłoszeniem jej decyzji dotyczącej nazwiska laureata, co podsyca ciekawość mediów i powoduje wzmożony "ruch" na listach bukmacherów. W tym roku postanowiono podać nazwisko laureata literackiej Nagrody Nobla w owym pierwszym tygodniu października. Kiedy powstaje ten artykuł, nie znamy jeszcze werdyktu szwedzkich akademików. Niezmiennie o 13.00 stały sekretarz Szwedzkiej Akademii w jej budynku na Starym Mieście w Sztokholmie wychodzi do zgromadzonych w nim dziennikarzy i w trzech zazwyczaj językach podaje wiadomość, na którą czeka nie tylko literacki świat. Od 2015 roku funkcję stałego sekretarza pełni szwedzka profesor literaturoznawstwa, krytyk, pisarka, urodzona w 1962 roku Sara Danius.

W tym roku laureatem Nagrody Nobla został Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia.

My, od lat w "Klubie Trójki" lub – częściej – w "TPK" – komentujemy decyzję szwedzkich akademików. Nie sposób wcześniej ułożyć scenariusz szczegółowy audycji, powstaje on tuż przed. Powtarzają się jednak pewne elementy tego scenariusza: rozmowa o reakcjach w Sztokholmie i na świecie, opowieść o tym, jak laureat przyjął wiadomość o przyznaniu mu Nobla, wnioski z tego, co obserwujemy na listach bukmacherów. W tym roku przypomnimy również to, co wydarzyło się w związku z decyzją szwedzkich akademików, gdy Noblistą został Bob Dylan. Był to rok w tej dziedzinie bezprecedensowy.

Od lat też łączymy się ze Sztokholmem. Naszym komentatorem był, zmarły w ubiegłym roku, były korespondent m.in. Polskiego Radia – Piotr Cegielski. Towarzyszyła mu często podczas trwania audycji Marta Prochwicz. W 2016 roku poprosiliśmy Martę Prochwicz, by zechciała kontynuować naszą tradycję połączeń ze Sztokholmem po ogłoszeniu nazwiska laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

***

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 6.10.2017
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

20-lecie Nobla dla Wisławy Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2016 02:00
Od lat w tygodniu ogłaszania nazwisk laureatów Nagrody Nobla (chemia, fizyka, fizjologia lub medycyna, literatura, pokojowa) w "Trójce pod Księżycem" (wcześniej - w "Klubie Trójki") rozmawiamy o tym, czym żyje w tych dniach Sztokholm, nade wszystko komentujemy to, co wydarzyło się w stolicy Szwecji w czwartek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Literacki Nobel. "Ishiguro oczarował Akademię smutkiem i zadumą"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 17:30
- Gdy pisarz miał pięć lat, wyemigrował wraz z rodziną z Japonii. To był dla niego kluczowy moment - stał się wówczas człowiekiem oderwanym od korzeni. To sprawiło, że bohaterowie jego powieści zawsze są świadkami końca jakiegoś świata – powiedział w Dwójce pisarz Robert Ziębiński.
rozwiń zwiń