X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Teatr Wiczy

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 13:00
W pierwszej połowie lat 90. panowała moda na teatry nieinstytucjonalne, w instytucjonalnych panował natomiast zastój, który dziś oceniamy jako ciszę przed burzą (rok 1997).
Audio
Spektakl Dobroć nasza dobroć
Spektakl "Dobroć nasza dobroć"Foto: Piotr Frąckiewicz

Teatr alternatywny, off-owy, niezależny. Różnie nazywały siebie małe grupy teatralne, na różne sposoby próbowano je klasyfikować. Przeważnie miały swoje początki w ruchu studenckim. Działały naturalnie i te, powstałe w poprzedniej epoce, które głównie kontestowały ustrój. W tych okolicznościach, w 1991 roku powstał w Brodnicy Teatr Wiczy, od 1998 roku, działający w Toruniu. Kiedy Romuald Wicza Pokojski wraz z Aleksandrą Szymańską wygrali konkurs na dyrektorów Biura Gdańsk i Metropolia ESK 2016 (skracamy historię zawodową Romualda Pokojskiego, gdyż jest w niej też etap warszawski), zadawaliśmy sobie pytanie o losy Teatru Wiczy. Gdańsk nie został ESK, natomiast Romuald Wicza Pokojski pozostał w Gdańsku, wybrany na dyrektora Teatru Miniatura. Szczęśliwie w 2016 roku rozpoczął on wraz z zespołem Wiczy przygotowania do premiery na 25-lecie swojego teatru. Odbyły się pokazy przedpremierowe, na premierę zabrakło środków. Zorganizowano zbiórkę, premiera odbyła się i 2 oraz 3 lutego zostanie pokazana w Teatrze Gdynia Główna. "Dobroć nasza dobroć" – taki tytuł nosi sztuka, napisana wyreżyserowana przez twórcę grupy i z jego scenografią. To dobry moment, by przypomnieć historię Teatru Wiczy, ale też, żeby zacząć na nowo przyglądać się polskiej alternatywie teatralnej. Może uda się stworzyć cykl , pod hasłem "Mała antologia teatru alternatywnego", w skrócie: "Mantologia". Niedawno swój jubileusz obchodził senior czyli OPT Gardzienice (teatr źródeł), o swoim istnieniu przypomina teatr średniego pokolenia "Biuro Podróży". 


. .

Zaczynamy w nocy z 25 na 26 spotkaniem z reprezentacją Teatru Wiczy. W studiu Radia Gdańsk założycielowi grupy - Romualdowi Wiczy-Pokojskiemu - towarzyszyli: Zofia Nather i Krystian Wieczyński. Nasi goście opowiedzą o premierze, ale też przyjrzymy się miejscu teatru alternatywnego na współczesnej mapie teatralnej. Ponadto, w studiu w Warszawie towarzyszył nam Radosław Garncarek, a Radosław Smużny połączył się z nami telefonicznie z Torunia.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 26.01.2018
Godzina emisji: 0.05


Czytaj także

26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 11:00
Początek był skromny. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek większość wydawców traktowała z dystansem. Wrocławskich organizatorów to jednak nie zniechęcało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie roku 2017

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 04:00
Ostatnie w tym roku wydanie "Trójki pod Księżycem" było nietypowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery w poznańskich teatrach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 02:00
Niebawem tradycją stanie się, że na początku roku, czyli w połowie sezonu, łączymy się z Poznaniem po to, by spotkać się z dwoma teatrami, Polskim i Nowym.
rozwiń zwiń