Trans-Atlantyk w Teatrze Ateneum

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trans-Atlantyk w Teatrze Ateneum
Przemysław Bluszcz. Spektakl "Trans-Atlantyk"Foto: Materiały promocyjne

Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie obchodzi w tym roku 90. urodziny. Przyjrzeliśmy się pierwszym premierom roku jubileuszowego. Adaptacja minipowieści Witolda Gombrowicza pt. "Trans-Atlantyk" została premierowo pokazana 17 lutego.

Posłuchaj

"Trans-Atlantyk" – spektakl, którzy trzeba zobaczyć (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

"Odczuwam potrzebę przekazania Rodzinie, krewnym i przyjaciołom moim tego oto zaczątku przygód moich, już dziesięcioletnich, w argentyńskiej stolicy… Dwudziestego pierwszego sierpnia 1939 roku ja na statku Chrobry do Buenos Aires przybijałem". Te słynne zdania otwierają powieść, a także spektakl, wyreżyserowany przez Artura Tyszkiewicza. 

Plakat promujący spektakl "Trans-Atlantyk" Plakat promujący spektakl "Trans-Atlantyk"

Narrator powieści nazywa się tak, jak autor, który wszak we wstępie do niej uprzedza nas: "Trans-Atlantyk jest fantazją. Wszystko wymyślone w bardzo luźnym tylko związku z prawdziwą Argentyną i prawdziwą kolonią polską w Buenos Aires. Moja dezercja także inaczej przedstawia się w rzeczywistości i szperaczy odsyłam do mego dziennika". Tak też zapewne trzeba oglądać spektakl, który jest teatralną fantazją czyli  niezależnie od skojarzeń – artystyczną kreacją. Czym poza tym jest powieść Gombrowicza, wydana w Paryżu w 1953 roku, pisana w ok. 10 lat po przybyciu jej autora do Buenos Aires? Jaki był jego stosunek do tradycji, patriotyzmu, dlaczego tak stylizował język powieści? 

– Razem z aktorami nie zakładaliśmy, że jakieś role będą mniej lub bardziej groteskowe. To trochę jest jak w życiu. Ludzie są mniej lub bardziej groteskowi w swoich poczynaniach – mówi o postaciach występujących w spektaklu, reżyser "Trans-Atlantyku "Artur Tyszkiewicz.


Transatlantyk w Teatrze Ateneum Transatlantyk w Teatrze Ateneum

Te i inne pytania postawiliśmy w audycji, choć odpowiedź na nie czytelnik – "szperacz"  zna. Powstało bowiem wiele książek i opracowań, po najnowszą biografię "Gombrowicz. Ja Geniusz" (czytaną jesienią u nas przez Piotra Adamczyka). Są wreszcie teksty samego Gombrowicza z "Dziennikiem" w roli głównej.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz

Gość: Artur Tyszkiewicz (reżyser spektaklu "Trans-Atlantyk") Przemysławem Bluszczem (aktor, odtwórca roli Gombrowicza)
Data emisji: 23.02.2018
Godzina emisji: 0.05

Polecane