X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trans-Atlantyk w Teatrze Ateneum

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 02:00
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie obchodzi w tym roku 90. urodziny. Przyjrzeliśmy się pierwszym premierom roku jubileuszowego. Adaptacja minipowieści Witolda Gombrowicza pt. "Trans-Atlantyk" została premierowo pokazana 17 lutego.
Audio
  • "Trans-Atlantyk" – spektakl, którzy trzeba zobaczyć (Trójka Pod Księżycem)
Przemysław Bluszcz. Spektakl Trans-Atlantyk
Przemysław Bluszcz. Spektakl "Trans-Atlantyk"Foto: Materiały promocyjne

"Odczuwam potrzebę przekazania Rodzinie, krewnym i przyjaciołom moim tego oto zaczątku przygód moich, już dziesięcioletnich, w argentyńskiej stolicy… Dwudziestego pierwszego sierpnia 1939 roku ja na statku Chrobry do Buenos Aires przybijałem". Te słynne zdania otwierają powieść, a także spektakl, wyreżyserowany przez Artura Tyszkiewicza. 

Plakat promujący spektakl "Trans-Atlantyk" Plakat promujący spektakl "Trans-Atlantyk"

Narrator powieści nazywa się tak, jak autor, który wszak we wstępie do niej uprzedza nas: "Trans-Atlantyk jest fantazją. Wszystko wymyślone w bardzo luźnym tylko związku z prawdziwą Argentyną i prawdziwą kolonią polską w Buenos Aires. Moja dezercja także inaczej przedstawia się w rzeczywistości i szperaczy odsyłam do mego dziennika". Tak też zapewne trzeba oglądać spektakl, który jest teatralną fantazją czyli  niezależnie od skojarzeń – artystyczną kreacją. Czym poza tym jest powieść Gombrowicza, wydana w Paryżu w 1953 roku, pisana w ok. 10 lat po przybyciu jej autora do Buenos Aires? Jaki był jego stosunek do tradycji, patriotyzmu, dlaczego tak stylizował język powieści? 

– Razem z aktorami nie zakładaliśmy, że jakieś role będą mniej lub bardziej groteskowe. To trochę jest jak w życiu. Ludzie są mniej lub bardziej groteskowi w swoich poczynaniach – mówi o postaciach występujących w spektaklu, reżyser "Trans-Atlantyku "Artur Tyszkiewicz.


Transatlantyk w Teatrze Ateneum Transatlantyk w Teatrze Ateneum

Te i inne pytania postawiliśmy w audycji, choć odpowiedź na nie czytelnik – "szperacz"  zna. Powstało bowiem wiele książek i opracowań, po najnowszą biografię "Gombrowicz. Ja Geniusz" (czytaną jesienią u nas przez Piotra Adamczyka). Są wreszcie teksty samego Gombrowicza z "Dziennikiem" w roli głównej.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz

Gość: Artur Tyszkiewicz (reżyser spektaklu "Trans-Atlantyk") Przemysławem Bluszczem (aktor, odtwórca roli Gombrowicza)
Data emisji: 23.02.2018
Godzina emisji: 0.05

Czytaj także

Niezwykła moc dedykacji

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2018 13:45
Porządkowałem bibliotekę. Wpadła mi w oko, a potem w rękę książka Neila Gaimana pod tytułem "Chłopaki Anansiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cezary Harasimowicz – spotkanie po latach

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 07:00
Minęło 21 lat od momentu, kiedy spotkaliśmy się po raz pierwszy, a stało się to za sprawą filmu "Bandyta" w reżyserii Macieja Dejczera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Intymne spotkanie z artystą

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 05:00
Bruce Springsteen występuje na Broadwayu, w niewielkim teatrze, pięć wieczorów w tygodniu, od 12 października ubiegłego roku. Ten cykl miał się zakończyć 3 lutego, ale przedłużono go do końca czerwca.
rozwiń zwiń